Субота, 23.11.2024, 22:38
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Самі "розумні" будівлі світу


Бум "інтелектуалізації" будівель котиться по світу: Японія, США, Європа - в розвинених країнах "нерозумні" будинки вже не будують. А зводять незвичайно комфортні, ресурсозберігаючі палаци. Офіси та готелі, спортивні споруди та промислові підприємства, приватні будинки і квартири - найрізноманітніші групи замовників поповнюють перелік проектів по оснащенню "інтелектом" будівель.

Першою «інтелектуальною» будівлею (ІБ) у світі став «Будинок трону» японського професора Кена Сакамури в Токіо, побудований в кінці 1980-х років. Датчики погоди відкривали вікна, коли дув свіжий бриз, і включали кондиціонер, коли ставало жарко; якщо радіо грало занадто голосно, вікна автоматично закривалися, щоб не потривожити сусідів; якщо дзвонив телефон, комп'ютер знижував звук аудіосистеми, і так далі.

Попит на ІБ у світі зростає, але, за оцінками експертів, прикладів по-справжньому «інтелектуальних» будинків поки не так багато. Нові об'єкти будівництва мають швидше лише деякими елементами "інтелектуальності". Об'єкт можна називати повністю «інтелектуальною» будівлею, якщо в ньому реалізована комплексна інтеграція близько сорока інженерно-технологічних систем.

Найвідомішою і найдорожчою на сьогодні ($ 100 млн.) ІБ став будинок, побудований в США (Редмонд) для людини на ім'я Білл Гейтс, знаменитого творця корпорації Microsoft. Це багатоповерхова вілла, оснащена самим "просунутим" хай-тек обладнанням. У будівлі здійснюється комп'ютерний контроль і управління всім інженерним устаткуванням, підтримується оптимальний мікроклімат в кожному приміщенні. При вході в житло кожен відвідувач отримує спеціальний електронний значок, який забезпечує підключення до всіх інформаційних служб будинку. Надалі цей значок повідомляє датчикам, де знаходиться гість, для того, щоб будинок зміг виконати всі його побажання. У темний час доби кожного супроводжує рухома світлова хвиля, при цьому, чим далі світильник перебуває від людини, тим менша його яскравість.

Натисканням кнопки пульта дистанційного керування або голосовою командою можна в кожному приміщенні створювати особливе освітлення, тобто активізувати ту чи іншу групу світильників, відповідну настрою або ситуації. Всі стіни обладнані вбудованими телевізійними екранами. За допомогою того ж таки універсального пульта управління на екрани виводяться будь-які зображення з величезного архіву картин, відеозаписів, фільмів і телепрограм. По маршруту проходження відвідувача супроводжують відеопрограми і музика (у відповідності з вибором гостя). Якщо відвідувач не вперше опинився в цьому будинку, система управління відновить його побажання. Системи автоматичного управління кліматом, освітленням, телефонами та безліччю інших електронних пристроїв доведені до логічного досконалості, але при цьому людина не стає «рабом» електронного «мозку» свого будинку, оскільки в будь-який момент може повернутися до традиційного «ручного» управління - поруч з електронними панелями мирно уживаються і «старомодні» вимикачі.

Інші найвідоміші «інтелектуальні» будівлі Америки - Рокфеллер Центр і будівлю ООН в Нью-Йорку. Крім того, примітний з цієї точки зору Mall of America, найбільший показовий торговий центр в США (Блумінгтон, штат Міннесота), розміщений на території 12 га. Загальна експлуатаційна площа будівлі близько 500 000 кв.м. Система Infinity обслуговує близько 1700 виконавчих контролерів і чотири операторських пости. У завдання системи входить управління температурою і тиском повітря в будівлі, управління освітленням, знищення задимленості, контроль допуску, а також управління рухом транспорту на величезній прибудованої автостоянці.

«Інтелектуальні» аеропорти Європи

В Європі існує організація, яка своєю метою ставить розвиток і поширення концепції "інтелектуальної будівлі" - Європейська Група Інтелектуальних Будівель (EIBG).

Відкритий для експлуатації в 1992 році, міжнародний аеропорт Мюнхен II є другим за величиною в Німеччині після Франкфуртського, займає велику територію і включає більше 120 будівель. З метою оптимізації унікального набору функцій комплексу при одночасному забезпеченні високого ступеня комфорту, зручності та безпеки для відвідувачів була використана спеціально спроектована розподілена система управління аеропортом. Ця система контролює більше 112 000 точок (максимальна місткість - 200 000 точок) і інтегрує 13 великих підсистем від дев'яти різних постачальників.

Вона забезпечує контроль над всіма компонентами, в тому числі енергетичною установкою комплексу, системою управління ОВК, функціями з переміщення пасажирів у межах терміналу, управлінням внутрішніми системами освітлення, системою освітлення злітно-посадкових смуг, систем транспортування багажу, ліфтами (ескалаторами) і посадочними переходами. Фондом Інституту інтелектуальних будівель цей аеропорт був названий кращою інтелектуальної спорудою 1993 року. Його система управління будівлею представляє собою разючий приклад того, якою мірою можна інтегрувати функції комплексу будівель для посилення експлуатаційного контролю та підвищення ефективності.

Однією з найдосконаліших реалізацій концепції «інтелектуальної» будівлі вважається комплекс лондонського аеропорту Хітроу. Проект у співпраці з найбільшими системними інтеграторами розробляла компанія Echelon Corporation, творець промислового стандарту організації керуючих мереж LonWorks.

Три «інтелектуальні» башти Європи

Департамент Siemens Building Technologies (SBT) корпорації Siemens, за власними оцінками, обладнує щорічно 10 тис. будівель в Європі, з яких 20% є інтелектуальними. Зокрема, Банк «Credit Suisse First Boston» (Лондон). У будівлі встановлено 5 станцій управління, 40 000 точок даних (включаючи віддалені будівлі), інтеграція електролічильників Autometer, виконавчі механізми ABB, система електророзподілу і гарантованого живлення Leibert, etc.

У числі інших «інтелектуальних» проектів SBT - Національна бібліотека Франції. Впроваджена система управління будівлею для комплексу загальною площею 400 000м2. Змонтовано наступне обладнання: система управління будівлею, інтеграція контролерів DDC через шину PROFIBUS, 2000 контролерів і терміналів, 25 000 точок даних. Переваги: підтримка оптимальних умов для зберігання книг, комфорт і зручність для 35 000 відвідувачів на день, оптимальне управління і моніторинг.

Башта «Millennium» (Відень, Австрія) - висотою 202 м, 50 поверхів, загальною площею 100 000 м2. Тут розташовані офіси, апартаменти, торговельний і розважальний центри, вільне планування кімнат.

Приміщення обладнане станцією управління DESIGO INSIGHT (11 000 фізичних точок, 1000 контролерів DESIGO RX по шині LONMARK), пожежною сигналізацією ALGOREX від Cerberus.

«Розумне» селище

В інженерно-функціональної концепції селища Dickens Heath Village (Великобританія), побудованому ISC House, раціонально інтегровані загальні потреби всіх жителів (забезпечення пожежної безпеки, охорони, інформаційного забезпечення, постачання основними ресурсами та ін.). "Інтелектуальна" концепція автоматизованого керування всіма функціями, ресурсами та інформацією була здійснена на базі сучасної системи автоматизованого управління Andover Controls.

Територіально селище розділене на 3 рівні за категоріями якості:
Рівень 1 - Стандарт. Поєднує зону громадських будівель для користування жителями всіх рівнів (магазини, супермаркети, готелі, ресторани, малі офіси, медичний центр) з житловою зоною стандартної категорії.
Рівень 2 - Покращений. Включає офіси, міський парк, зону парковок, а також житлові будівлі поліпшеної категорії - таун-хауси з апартаментами.
Рівень 3 - Елітний. Включає зону індивідуальної елітної забудови, картинну галерею, підземну парковку і ін.

Селище має єдину огорожу і єдину систему доступу на територію. Для забезпечення єдиної гнучкої інформаційної інтеграції організована єдина мережева деревоподібна структура за принципом спільної високошвидкісної (гігабітної) магістралі з використанням протоколу TCP / IP і забезпеченням широкого частотного діапазону для обміну усіма видами даних. Застосування сучасного устаткування управління та інтелектуальної інтеграції - Andover Controls, дозволило організувати єдиний центр інформаційних послуг, що включає: високошвидкісний доступ в інтернет, електронну пошту, телефонію, швидкісні комунікації між терміналами жителів, загальний інформаційний банк даних селища, службу замовлень, мережу вуличних інформаційних кіосків та точок екстреного виклику, BlueTooth - бездротовий інформаційний доступ до системи послуг селища.

Система управління Andover Controls дозволила органічно інтегрувати всі функції безпеки, об'єднавши систему охорони і контролю доступу з автоматичною реєстрацією гостей, систему пожежної сигналізації та пожежогасіння, систему відеоспостереження, цифрового запису і автоматичної відеоідентіфікаціі людей і розпізнавання номерів автомашин, експорт зображення і відправку по по e-mail. Здійснюється єдиний контроль затоплюваних ділянок селища і керування дренажною системою, єдиний контроль якості питної води і управління системами додаткового очищення, моніторинг з можливістю віддаленого керування через інтернет, телефон або пейджер інженерними системами будинків, а також єдиний інтелектуальний контроль і централізоване керування витратою ресурсів.

Реалізована система єдиних фінансових розрахунків для всіх жителів селища з автоматичним урахуванням платоспроможності і автоматичним розрахунком за товари та послуги. І, нарешті, широкі програмно-алгоритмічні можливості Andover Controls дозволили реалізувати розширений комплекс аналітичних звітів по всім процесам життєдіяльності селища, що дозволило оперативно аналізувати ефективність будь-яких процесів. Система дозволяє виявляти закономірності з метою оптимізації керуючих алгоритмів і настройки параметрів управління.

«Інтелектуальна» Азія

У Японії на основі концепції «розумного» будинку побудована мережа готелів, де можна насолодитися усіма благами сучасної цивілізації за цілком помірну плату. Ця індустрія процвітає в основному в пляжних і курортних місцях в передмісті Токіо. У самому ж Токіо примітна башта Шіодоме Сумітомо Білдінг. У величезній багатофункціональній будівлі підтримка мікроклімату здійснюється за рахунок різноманітних систем кондиціонування повітря прямого розширення з регульованою холодильної потужністю.

У Китаї «інтелектом» оснащені місцеві хмарочоси - в Пекіні (будівля Торгового Центру) і на Тайвані (Башта «Тайпей» 101). Остання будівля, висотою 509 м (101 поверх), належить адміністрації Taipei City. Будівництво тривало з січня 1999 по 2005 р. Займана площа - 30,278 м2, з них на магазини доводиться 74,711 м2, на офіси - 198,348 м2.

Telecom Tower (Clipsal C-Bus) - це не просто черговий офісний хмарочос в малазійському Куала-Лумпур, а складний проект відомого архітектора малазійського Хійяса Кастурі. 62 поверхи у формі натягнутого лука. Усередині знаходяться 11 систем управління інженерними комунікаціями, об'єднаних в єдину систему керування будинком. Основна роль покладена на програмне забезпечення SCADA C-Lution, C-Bus версію всесвітньо відомої Citect SCADA. Це найбільша азіатська інтегрована установка і одна з найбільших у світі - 3700 пристроїв управління здійснюють моніторинг понад 6500 ланцюгів різних навантажень.

Юніти управління розташовані по всій будівлі: коридори, приміщення для зустрічей, туалети, величезний Аудіторіум, автомобільний паркінг, серверні приміщення і сади навколо будівлі - усі пристрої працюють в єдиній мережі, об'єднаної оптоволоконним кабелем. Близько 400 датчиків руху, об'єднаних одним кабелем 5-ї категорії, інтегрують коридори та ліфти. Система доступу на безконтактних картах об'єднана з іншими системами - залежно від ідентифікатора, отриманого від карти система включає певні навантаження саме в тих приміщеннях, які пов'язані з увійшовшим в будівлю.

Основні переваги: зміни та перепланування не вимагають нової проводки, все вирішується простим перепрограмуванням сегмента системи. Робота навантажень здійснюється за розкладом і не вимагає втручання з боку. Скорочення витрат забезпечує застосування датчиків рівня освітленості та руху, а також плавне керування рівня люмінесцентного освітлення. Сценарне управління будь-якого рівня - від кімнат зустрічей до зображення літери Т на будівлі. Інтегровані всі системи, включаючи систему безпеки та пожежогасіння.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (21.07.2010)
Переглядів: 554 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика