Субота, 23.11.2024, 14:23
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Розумний будинок, економія чи дорога іграшка?


Скільки коштує?

Однозначно відповісти на запитання, скільки коштує «розумний будинок», дуже складно — це те саме, що й питання, скільки коштує автомобіль. Відразу з’являється маса інших уточнюючих питань. Вартість системи «розумний будинок» сильно залежить від того, на основі якої технології побудувати систему, які інженерні системи потрібно поєднувати, які функції керування закладати, і так далі. Більш того, двох однакових проектів системи «розумний будинок» не існує — кожен проект індивідуальний, і робиться під конкретного замовника. Будь-яка система автоматизації — це складний конструктор і, щоб він був працездатний і надійний, він повинен будуватися кваліфікованим інсталятором на основі детально проробленого проекту. І тільки після проектування можна вже побачити всю картину в цілому й зрозуміти остаточну вартість проекту. Проте на підставі вже виконаних проектів можна приблизно дати оцінку витрат на побудову системи автоматизації, що й спробуємо зробити в даному матеріалі.

В цілому розподіл витрат на систему автоматизації залежно від її функцій виглядає приблизно в такий спосіб:

  • 20% — освітлення; 
  • 15% — клімат; 
  • 2% — контроль протікання; 
  • 1% — контроль загоряння; 
  • 8% — відеоспостереження; 
  • 5% — рольставні; 
  • 5% — керування по мережі GSM; 
  • 7% — розробка проекту; 
  • 17% — монтаж; 
  • 20% — пусконалагоджувальні роботи, програмування.

Ці процентні співвідношення можуть змінюватися залежно від важливості тієї або іншої системи для замовника, а також технологій, що використовуються для реалізації проекту.

Якщо ж говорити про конкретні цифри, то порядок витрат може бути такий: наприклад, на побудову більш-менш повної системи автоматизації на основі технології Instаbus міської квартири площею від 100 м2, тільки в частині устаткування йде мова, як правило, про суми порядку 80–120 євро за м2 і вище. Причому, вартість досить швидко рухається в напрямку «і вище» при збільшенні кількості сервісних опцій і «щільності» точок керування. При цьому, чим більше площа об’єкту, тим менше вартість проекту на одиницю площі й навпаки.

Реалізація ж функцій автоматизації, на радіо шинній системі буде значно дешевше. Наприклад, якщо взяти котедж загальною площею близько 1000 м2 і реалізувати тільки найпростіші функції керування освітленням і рольставнями, в такому разі вартість на одиницю площі вийде приблизно 15–20 євро на м2. Але при цьому система не є за великим рахунком інтегрованим рішенням, зате за набагато менші гроші дозволяють окремо реалізувати функцію інтелектуального керування світлом або можливість клімат-контролю.

Таким чином, можна зробити висновок, що розкид цін на різні рішення автоматизації досить великий і замовник повинен обирати той варіант, що задовольняє його потребам.

Чому вигідно й звідки береться економія?

Об’єднання інженерного устаткування будинку в централізовано керовану систему — це цілком природний етап в еволюції будівництва. Вже давно опалювальні системи забезпечують гнучке регулювання залежно від зовнішньої й внутрішньої температури чи часу доби. Поява інтегрованих систем розширює можливості підвищення комфортності й енергоефективності будинків.

Економічним плюсом інтегрованих систем є зниження експлуатаційних витрат на енергоносії при одночасному підвищенні рівня комфорту. Оптимістичні закордонні оцінки говорять про окупність за два-три роки за рахунок економії електроенергії. Однак на практиці подібна схема реалізується далеко не завжди. Аналіз як закордонних, так і вітчизняних рішень, що з’явилися, говорить про неповне використання всіх можливостей «розумних будинків». У багатьох випадках електронні будинки подаються як дорогі іграшки, а не як виправдане економічне рішення для престижного житла.

Безумовно, заощаджувати на електриці або воді ми ще не звикли, а прийдеться. Правила експлуатації й утримання житла змінюються на очах. Щорічно на 15–20% росте плата за газ, воду й електрику, а по прогнозах, дуже скоро витрати на комунальні послуги наблизяться до середньоєвропейських тарифів.

Ці обставини роблять проблему економії ресурсів дуже актуальною. За кордоном її вирішують за допомогою систем інтелектуального керування будинками. Згідно даним закордонної статистики, вони дозволяють знизити:

  • експлуатаційні витрати — до 30%; 
  • платежі за воду — до 41%; 
  • платежі за електроенергію — до 30%; 
  • платежі за тепло — до 50%;

І якщо зараз вигода від застосування інтелектуальних систем керування будинком, якщо до того ж урахувати вартість устаткування, не настільки очевидна, то згодом вона буде особливо помітна. При експлуатації будинку протягом 40 років основні статті витрат (89%) становлять енергоресурси, водопостачання, ремонт устаткування й оплата праці інженерів. Впровадження інтелектуальних систем, за словами експертів, дозволяє скоротити витрати на ремонт устаткування наполовину — за рахунок можливості прогнозувати ступінь спрацювання устаткування й рішення цієї проблеми на профілактичному рівні.

При будівництві багато хто просто не прораховує майбутньої економії. Система автоматизації дозволяє враховувати безліч дріб’язків, на які людина звичайно не звертає уваги, і саме із цих дріб’язків складається економія ресурсів. Наприклад, світло в підсобних приміщеннях, санвузлах, що автоматично вимикається, коли нікого в них немає. Допустимо, хазяї пішли в гості, у цьому випадку система (якщо запрограмовано таку функцію) переведе теплопостачання в заощаджувальний режим, тобто понизить температуру у квартирі. При зниженні температури всього на 1 градус економія на опаленні складає 7–8%. Проста арифметична вправа показує, що, перемкнувши денне опалення (нехай було +20) на ощадливе нічне (нехай стане +15), дозволить знизити витрату теплоенергії на 25%. А якщо ці показники порахувати за місяць чи рік. Просте зниження напруги на лампі розжарювання на 5% дозволяє майже вдвічі збільшити термін служби. Тобто продумана взаємодія різних систем дозволяє не витрачати енергоресурси в пусту. Наприклад, система вентиляції не ввімкнеться в приміщенні при відкритому вікні, освітлення буде включено, тільки якщо в приміщенні хто-небудь є й рівень зовнішнього освітлення менше певного порога. Плюс немаловажні функції забезпечення безпеки — контроль протікання води, контроль температури теплоносіїв, контроль витоку газів, пожежні датчики й т.п. Все це дозволяє й вчасно зреагувати й попередити аварійні ситуації й продовжити термін служби устаткування й відповідно заощадити.

По оцінках експертів економія при проектуванні всіх систем «розумного будинку» одночасно, становить 30–35%, у порівнянні з варіантом, коли всі підсистеми «розумного будинку» розробляються окремо, а потім поєднуються. Економія підприємства на постійних витратах може досягати 30%, а середній період окупності капіталовкладень в інфраструктуру будинку становить 2–3 роки.

Економія виходить за рахунок:

  • Зниження витрат на придбання устаткування у зв’язку з багатофункціональним використанням технічних засобів. 
  • Зниження вартості володіння системою у зв’язку з більш повним завантаженням устаткування й оптимізацією функцій персоналу. 
  • Зниження витрат на монтаж всієї системи. 
  • Підвищення надійності всієї системи життєзабезпечення будинку, що дає можливість планувати ремонти, модернізації будинку й т.п. заходи з мінімальним бюджетом. 
  • Зниження споживання електроенергії й тепла, за рахунок оптимального режиму роботи приладів.



Джерело: http://rozum-domu.at.ua/
Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (13.05.2010)
Переглядів: 953 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика