Середа, 27.11.2024, 18:13
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

"Інтелектуальний будинок": сучасний підхід


Головним завданням побудови «інтелектуальних будівель» і «розумних будинків» можна вважати приведення до єдиного знаменника уявлень про «інтелектуальну будівлю» самого замовника з уявленнями розробника проекту та можливостями застосовуваної апаратури. Практика показує, що вже створені за цієї ідеології проекти найчастіше грішать надлишковістю функціональності, а значить - невиправданою дорожнечею окремих рішень.

Як правило, фахівці під «інтелектуальною будівлею» мають на увазі наявність у будівлі якоїсь комп'ютерної або контролерної системи управління різним інженерним устаткуванням. При цьому чим більше встановленого обладнання (або підсистем) охоплено управлінням, тим більш «інтелектуальною» вважається будівля.

У чому ж принципова відмінність «інтелектуального будинку» від звичайного, інженерні системи якого побудовані за традиційною схемою? Можна сказати, що вже сама «правильно» спроектована будівля «турбується» про стан систем і умови життя його мешканців, надаючи їм зовсім інші рівні комфорту і безпеки. Власник такого будинку вже не витрачає час на контроль над роботою інженерних систем. Це завдання виконують автоматизовані комплекси управління. Вони не тільки запустять і відрегулюють роботу HVAC - систем, освітлення і електропостачання, а й проінформують оператора про виниклі неполадки в роботі інженерних систем, нагадають про необхідність проведення регламентних і сервісних робіт. При виникненні аварійних ситуацій приведуть в дію необхідне обладнання і сповістять про шляхи евакуації. Важливою відмінністю в роботі з сучасними системами управління є зручність і простота.

Поза всяким сумнівом, таке розуміння по суті правильне: інтегрована система управління - ядро «інтелектуального будинку», його мозок і нервова система. Однак, як кажуть, «є нюанси».

Такі різні будівлі

Фахівці вважають, що, оснащуючи будівлю сучасними інженерними системами, слід дотримуватися принципу розумної достатності. Ступінь інтелектуалізації будівлі, тобто насиченість її комплексами технічних засобів охорони та зв'язку, кліматичних і сантехнічних систем, установчого сервісу, визначається не тільки гаманцем інвестора, а перш за все майбутнім призначенням будівлі. Але основа по-справжньому «інтелектуального будинку» - розумний проект.

Як уникнути типових прорахунків, вкладаючи кошти в «інтелектуальний будинок», коли можна очікувати економічного ефекту від додаткових вкладень у сучасні системи?

«Інтелектуальна будівля» - це розумно спроектований і зведений з дотриманням будівельних технологій будинок, який забезпечує максимум зручностей, при мінімальних експлуатаційних витратах, в тому числі і на енергоресурси. Безумовно, це передбачає наявність сучасних інженерних систем електропостачання, кондиціонування, охоронного комплексу, мультимедійних каналів, каналів зв'язку.

По суті, в будівлю закладається і програмне забезпечення, яке пов'язує в собі організацію управління різними підсистемами. Воно дає можливість експлуатуючій організації надалі отримувати на центральному диспетчерському пункті інформацію про стан всіх інженерних систем і керувати ними.

Проте «інтелектуальний будинок» - це поняття, термін, але не регламент або закон. І вважати його повноцінним тільки при наявності складної електронної «начинки» - неправильно. Перш за все потрібно виходити з призначення будівлі. Наприклад, якщо вона призначена для постійного перебування в ній великої кількості людей (сучасний бізнес-центр, великий готель), то такий рівень інженерного забезпечення необхідний. Більше того, тут можна розраховувати на певний економічний ефект при експлуатації.

Успішно застосовуються сучасні системи в елітному і малоповерховому будівництві, забезпечуючи комфорт і безпеку проживання. У даному випадку інвестори розраховують на повернення вкладень не тільки за рахунок дорогих квадратних метрів, але і завдяки ефективній експлуатації.

Однак спочатку слід враховувати, що подібного класу будівлі або житлові комплекси - це дорогі інвестиційні проекти, з бюджетом в декілька мільйонів доларів. Комплексна «інтелектуалізація» будівлі призводить до подорожчання проекту не менш ніж на 30%.

Безумовно, при малобюджетному житловому будівництві застосування всього комплексу інженерного забезпечення неможливе - витрати занадто великі. Як правило, в масовому житловому будівництві обмежуються оснащенням домофонами як засобом безпеки, мультимедійними каналами, приладами обліку гарячої та холодної води.

Вся справа в проекті

Найбільш відповідальна справа - розробка проекту. Прагнення скоротити витрати на підготовчих етапах проектування призводить до того, що недостатньо опрацьовуються рішення при підготовці технічних завдань, повноцінно не досліджується «пляма» забудови, не враховуються інженерні потужності, підземні комунікації майбутнього будмайданчику. У результаті інвестор більше втрачає.

Розробляти проект інженерного забезпечення слід паралельно з народженням власне проекту будівлі, грунтуючись на тому, що створення сучасних інженерних систем - особлива, окрема область будівельного проектування. Так само як і прокладати всі слабкострумні системи доцільно одночасно з загальнобудівельними роботами. Це дозволить зосередити комунікації в спеціальних каналах, не пошкодивши оздоблення.

Важливий і вибір підрядника, який проводить монтаж інженерних систем. Звернення до підрядника, який спеціалізується на проектуванні та монтажі всіх видів сучасних інженерних систем, дозволяє заощадити до 10% коштів.

Особливого підходу вимагає і вибір матеріалів, обладнання. Між їх якістю і терміном служби систем - пряма залежність. Це захистить від багатьох неприємностей, в тому числі від надзвичайних подій, крім того, дозволить скоротити витрати на будівельно-монтажні роботи.

Оснащення будівель сучасними інженерними системами, по-перше, забезпечує комфорт і безпеку працюючим або проживаючим в будівлі громадянам. По-друге, дасть можливість постійно оцінювати стан інженерних комунікацій, вести контроль над ними, проводити своєчасну діагностику.

І, як наслідок, запобігати техногенним катастрофам: витоку побутового газу, виникнення пожеж, порив мереж зв'язку, водопроводів і теплових комунікацій. Таким чином, попередити можливі втрати при надзвичайних пригодах, ефективно економити енергоресурси.

Взагалі, сегмент «інтелектуальних будівель» як окремий сектор ринку розвивається останнім часом дуже швидко. Сьогодні з'явилися десятки бізнес-центрів, оснащених на європейському рівні. Це, безумовно, по-справжньому «інтелектуальні будівлі». Великі торгово-розважальні центри з впевненістю можна зарахувати до «розумних» будівель. Скоро, за прогнозами фахівців, почнеться підйом у сфері готельного бізнесу. Обладнувати сучасними інженерними системами будуть нові і старі міські готелі, які згодом теж перетворяться на «інтелектуальні будівлі».

Наприклад, фахівці компанії BCC відзначають, що інвестори, що вкладають кошти в цей бізнес, і власники готелів вже підготовлені економічно до нового продукту на будівельному ринку під назвою «інтелектуальний будинок». Це обумовлено об'єктивною потребою вдосконалення роботи готелю в інтересах гостей і підвищення конкурентоспроможності послуг, що надаються.

Вже сьогодні при будівництві нових готелів класу 3 зірки і вище затребуваними виявляються комплексні рішення безпеки і життєзабезпечення з єдиною інформаційною інфраструктурою, такі як створення інтегрованого комплексу систем безпеки, моніторинг усього інженерного обладнання з одного робочого місця. Це і кабельне телебачення готелю з системою платних каналів, і використання карти гостя в якості «ключа». І багато-багато іншого.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (11.08.2010)
Переглядів: 695 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика