Середа, 27.11.2024, 12:54
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Будуємо "розумний" будинок: 10 вимог


Успіх перетворення звичайного будинку в "розумний" багато в чому залежить від здатності замовника оцінити свої потреби і можливості на даний момент часу, продумати перспективи і грамотно сформулювати вимоги до проекту.

Визначимо вимоги до реалізації проекту "розумного" будинку, яких повинен дотримуватися замовник. Розглянемо для прикладу цегляний котедж за містом площею 350-500 кв. м з ділянкою 30-50 соток. Зауважимо, що багато рекомендацій, наведених в цій статті, примінимі і при автоматизації звичайної міської квартири або будь-якого іншого будинку.

Перша вимога: проектування "розумного" будинку треба починати ще до початку будівництва або капітального ремонту. Для монтажу проводки, встановлення датчиків, вимикачів і силових щитів з виконавчим обладнанням необхідні відповідні будівельні роботи. Навіть у радіосистемах виконавчі пристрої, як правило, вимагають підведення силової проводки, тобто монтажних і будівельних робіт, хоча проблеми з установкою датчиків вирішуються в них майже безкровно.

Вимога друга: необхідно правильно вибрати компанію підрядника-інсталятора "розумного" будинку - його повинні будувати і обладнувати професіонали. Для того, щоб інсталятор реалізував ваш "розумний" будинок, він повинен отримати і потім виконати відповідне технічне завдання (ТЗ). Складання ТЗ - перший етап проекту, і буде краще, якщо його напише сам інсталятор на основі початкових технічних вимог (ТВ).

Хто-хто в "розумному" будинку живе?

Для початку варто визначити, скільки людей буде постійно проживати в будинку, а також позначити їх потреби. Якщо це 5-6 осіб, то в проект автоматизації можна включити: три-чотири спальні, кабінет, дитячу, вітальню, кімнату відпочинку, два-три санвузли, коридори, прихожу, кухню та підсобні приміщення. Вимоги до комфорту у мешканців можуть бути різні, але система автоматизації буде одна. Значить, рішення має бути комплексним і компромісним. Включити ці вимоги в проект і якісно їх виконати інсталятор зобов'язаний сам. Але виділити час, уважно прочитати ТЗ, домогтися однозначного розуміння та відповідності висловленим побажанням - обов'язок замовника.

Не забувайте, що функціональність та бюджет технічної системи - речі взаємопов'язані. Тому, чим складніші і більш численні функції передбачуваної системи, тим більше коштів доведеться затратити на її реалізацію. Вимога третя: необхідно заздалегідь визначити бюджет і обов'язково розглянути можливість розвитку проекту в майбутньому.Треба мати на увазі, що правильно спроектована і побудована система може бути з мінімальними витратами розширена, але це необхідно заздалегідь обумовити в ТЗ та відобразити в бюджеті.

Вибираємо інженерні системи

Вимога четверта: з самого початку проекту необхідно визначитися з інженерними системами, які обов'язково повинні бути включені в систему автоматизації будинку. Формально в будівлі може налічуватися кілька десятків систем, але у систему автоматизації їх може бути включено значно менше.

До основних систем відносяться електропостачання та електроосвітлення, опалення, водопостачання, каналізація, вентиляція і кондиціонування, полив, вуличне і фасадне освітлення і т.д. Працездатність багатьох систем, у тому числі й самої системи автоматики, залежить від електричної мережі. Тому обов'язково слід передбачити аварійний варіант роботи або збереження працездатності системи навіть при відключенні подачі електрики. Інсталятор зобов'язаний підказати, як це краще зробити стосовно до виділеного бюджету, обраних інженерних систем і технічних можливостей будинку.

Руками чи ні

П'ята вимога полягає у виборі способів управління інженерними системами будинку. Існує три варіанти: автоматичний, автоматизований і ручний. Автоматичне керування здійснюється без участі людини. Але це не завжди найкращий варіант. Багато систем не можна або не вигідно експлуатувати в повністю автоматичному режимі. Крім того, у ряді систем абсолютно необхідно передбачити ручне управління.

Тому, частіше за все, найбільш підходящий режим управління системою - автоматизований. У такому режимі повинна працювати система опалення в будинку. Вона автоматично підтримує вказану температуру в приміщенні, але якщо з якихось причин виникає необхідність її знизити або підвищити, то нове значення необхідно задати вручну.

Ручне управління найбільш часто використовується для систем освітлення, управління шторами, жалюзі, воріт, завдання температурного режиму, включення / вимикання різних агрегатів і установок, перемикання режимів роботи, викликів "світлових" сцен (реалізації запрограмованих сценаріїв) і т.п.

Для ручного керування використовуються сучасні вимикачі, як правило, сенсорні. На ринку представлено дуже широкий асортимент пристроїв від відомих світових брендів, удостоєних нагород за дизайн і ергономіку. Вилка цін також велика. Остаточний вибір можна зробити після консультації з дизайнером. У багатьох системах сучасні вимикачі використовують безпечну низьку напругу, а не небезпечну високу напругу. Такі рішення актуальні для дитячих кімнат. Необхідно звертати увагу на можливу кількість клавіш / кнопок на вимикачах вибраної серії, а також на систему LED-індикації, можливість індикації температури на вбудованому дисплеї, а також наявність інфрачервоного управління і т.д. Треба мати на увазі, що коректно спроектувати систему можна тільки точно знаючи можливості вибраної серії вимикачів - це шоста вимога.

Керуємо світлом

Одна з найпростіших, але не найочевидніших вимог - сьома: визначити, скільки вимикачів або панелей буде встановлено в кожному приміщенні, і де їх потрібно встановити. Також необхідно вибрати, скільки клавіш має бути на кожному з них, як і з якої клавіші / кнопки буде здійснюватися управління. Частину цієї роботи можна доручити дизайнеру. Але він повинен мати хоча б початковий досвід роботи з "розумними" будинками або пройти навчання. Якщо у нього є такий досвід, то він підкаже, що, наприклад, в спальні обов'язково повинно бути три вимикача, причому два з них повинні бути розташовані біля ліжка, а один, як звичайно, біля дверей.

Крім цього, доведеться виконати і восьму вимогу - визначитися з набором можливих функцій управління і регулювання по приміщеннях. Для цього краще використовувати табличну форму з експлікацією приміщень і скористатися допомогою дизайнера. Як приклад розглянемо санвузол і вітальню. У санвузлі можна передбачити і автоматичне керування верхнім світлом, і ручне - біля умивальника. Якщо є тепла "водяна" підлога, то слід реалізувати три режими її роботи та встановлення температурної установки вручну (тобто можливість в ручному режимі відрегулювати необхідну температуру теплої підлоги). Крім того, можливо буде потрібно автоматичне включення і виключення з затримкою за часом системи витяжки і можливість ручного її включення / вимикання на вимогу. Бажаний також захист від протікань води.

З тривіконною вітальнею визначитися буде не набагато складніше. Тут необхідно передбачити регулювання клапана в контурі з трьох радіаторів, можливість змінювати установку температури і реалізацію хоча б двох режимів роботи опалення. Якщо є система вентиляції і кондиціонування, то логічно частину її управління здійснювати за допомогою виділених клавіш головного вимикача. Бажано один вимикач передбачити для реалізації "світлових" сцен, для головної люстри - діммірування - плавне керування яскравістю, для всіх інших освітлювальних приладів можна обмежитися включенням / виключенням.

Але це не все. Потрібно вирішити, як закривати штори або жалюзі на вікнах. Якщо пристрій встановлено тільки на центральному вікні, але вітальня велика, то краще мати подвійне керування від вимикача біля вхідних дверей і безпосередньо біля вікна. У випадку трьох приводів варіантів стає набагато більше. І так по всіх приміщеннях будинку. У кімнатах для дітей та обслуговуючого персоналу можуть бути як підвищені вимоги до автоматики, так і суттєво знижені, особливо до окремих інженерних систем. Якщо передбачається здійснювати управління будинком з сенсорної панелі, то потрібно визначитися з її функціями і місцем установки.

Останні штрихи

Дев'ята вимога: потрібно позначити місця можливого встановлення електричних щитів (шаф) і їхні максимальні розміри. Якщо з проектом будинку працює архітектор, то він зобов'язаний допомогти і запропонувати кілька варіантів. Запропоновані варіанти доцільно обговорити з інсталятором, так як місце розміщення шаф може істотно знизити довжину силових кабелів, а значить і бюджет на їхню покупку і прокладання.

І остання, десята вимога: необхідний обсяг виконання і передачі проектної документації слід обумовити. Також важливо передбачити вимоги щодо надійності, технічному обслуговуванню системи, якщо потрібно, організувати передачу інструкцій з експлуатації та проведення навчання правилам користування і поводження з системою для всіх мешканців будинку. При цьому необхідно врахувати, що вартість документації залежить від її обсягу.

Звичайно, це далеко не повний і певною мірою ідеалізований звід вимог до ТЗ і, тим більше, не ідеальна послідовність дій з підготовки до реалізації проекту. Наприклад, в цій статті не зачеплена можливість віддаленого управління будинком через інтернет, а також отримання сигналів тривог у вигляді СМС і т.д. Практика, як правило, багатша теорії. Але методологія підготовки вимог для формування грамотного і повного ТЗ "розумного" будинку в цілому залишається незмінною.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (08.07.2010)
Переглядів: 568 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика