Підручний кінопрокат
Що потрібно
Базовий комплект устаткування домашнього кінотеатру складається з DVD-програвача (джерело зображення і звуку), підсилювача, звукового устаткування (воно включає акустичну систему центрального каналу, фронтальну акустику, тилові колонки і сабвуфер) і пристрою відтворення зображення (це звичайний кінескопний телевізор, плазмова або рідкокристалічна панель, проекційний модуль). Відмітимо: щоб дивитися кіно вдома на екрані телевізора з діагоналлю не більше 51 см, дороге устаткування не буде потрібне. Проте воно буде необхідне для отримання якісного зображення на великих екранах. Якщо ситуація з екраном вирішується досить просто (його вибір визначається необхідним розміром зображення і фінансовими можливостями), то з супроводжуючою відеоряд фонограмою справа є складнішою. Саме із звуком в першу чергу виникають проблеми. 
Традиційний кінескопний телевізор з плоским екраном має декілька обмежень для використання в домашніх кінотеатрах. Діагональ його екрану складає максимум 36–40 дюймів, вага досягає 100 кг, не говорячи вже про істотні габарити. Рідкокристалічні (LCD) панелі набагато легші, компактніші звичайних телевізорів і мають цілком пристойну роздільну здатність, але у них не дуже тривалий термін служби і досить невеликий кут огляду. Найбільші екрани у плазмових панелей — до 65 дюймів. Мала товщина (близько 10 см) і невелика вага дозволяють розмістити їх в будь-якому місці. У поєднанні з тривалим терміном служби це робить їх вельми привабливими. Правда, ціна у плазмопанелей високовата.
Де поставити
В принципі для перегляду фільмів в домашніх умовах можна використовувати будь-яке вільне приміщення, якщо йдеться про звичайний і недорогий комплект, що відноситься до категорії «все в одній коробці». Але далеко не всяке, якщо купується відео- і звуковідтворююче устаткування високого класу, розраховане на екран солідних розмірів і аудіоколонки значної потужності і покликане забезпечити якість зображення і звуку на професійному рівні. Проте навіть в першому варіанті вібруючі гпсокартонні стінки, скло шаф, що деренчать, інші резонансні явища і сильно нервуючі сусіди можуть істотно понизити ефект від проглядання улюбленого бойовика або ужастика. Найбільш серйозні вимоги до домашнього кінозалу пред'являються у разі установки устаткування Hi-Fi і Hi-End класів. Саме кінозали з апаратурою такого рівня повинні володіти особливими характеристиками не тільки в частині розмірів і акустики приміщення, але ще і комплексу супутніх чинників. 
Зал домашнього кінотеатру не може бути маленьким. Вважається, що для цієї мети краще всього підходять приміщення 35–70 м2, і пов'язано це з особливостями сприйняття як зображення, так і звуку. Щоб екран по ширині повністю відповідав полю зору людини, відстань до екрану повинна бути приблизно в 3–4 рази більше його діагоналі. Так, оптимальне її значення складе близько метра, якщо ви збираєтеся дивитися фільм, знаходячись в трьох метрах від екрану. Ще жорсткіші вимоги до розмірів приміщення пред'являються з погляду якості звуку. Мінімальний об'єм кінозалу визначається виходячи з потужності акустичної системи. Надзвичайно важливо, щоб лінійні розміри приміщення не були рівні і навіть кратні між собою. При визначенні лінійних розмірів враховуються відстані між масивними захищаючими конструкціями і перекриттями, а не легкими перегородками і підвісними стелями.
При облаштуванні домашнього кінотеатру як в міській квартирі, так і котеджі не обійтися без надійної звукоізоляції залу від решти приміщень, адже зовсім необов'язково, щоб фонограма фільму заважала спати сусідам або решті мешканців заміського будинку. Саме тому в приватних будинках домашні кінотеатри найчастіше розташовують в підвалах або цокольних поверхах, де велика товщина стін і перекриттів дозволяє обійтися частковою звукоізоляцією в найбільш слабких в акустичному плані місцях. Крім того, там не потрібна звукоізоляція підлоги. Ну а при розміщенні кінозалу в будь-якому іншому місці будинку і вже тим більше в квартирі доведеться здійснювати звукоізоляцію приміщення в повному об'ємі із застосуванням пористих звукопоглинальних матеріалів. Звукоізоляція залу для глядачів потрібна також і для збереження фонограми в первозданному вигляді, без яких-небудь спотворень, які можуть з'явитися в результаті відбивання звуку і виникнення резонансних явищ.
Ще одна особливість домашнього кінотеатру — обов'язкове оснащення приміщення кліматичним устаткуванням, адже тривале знаходження глядачів в ізольованому від навколишнього простору кінозалі має передбачати подачу в нього свіжого повітря, хоча зазвичай він обладнується і приточно-витяжною вентиляцією, і системами підтримки вологості та температури повітря. До цих пристроїв пред'являються жорсткі вимоги по безшумності роботи. Щоб уникнути розповсюдження звуку по вентиляційних каналах в залі встановлюють лабіринтові вентрешітки. Необхідно також організувати стабільне електропостачання домашнього кінотеатру, оскільки скачки напруги можуть приводити до виходу з ладу апаратури.
Якщо ви хочете зробити домашній кінотеатр по вищому класу, то для його ефектного функціонування може бути потрібним спеціальний проект. Але, як говориться, воно того варте.
|