Понеділок, 21.07.2025, 02:15
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Чи має будинок бути розумним


Чи має будинок бути розумним

 

Ще з десяток років назад про будинок, який був розумніший за свого власника, ми читали в розповідях Рея Бредбері і Роберта Шеклі. А сьогодні дивуємося з власної наївності, розуміючи, що наукова фантастика - всього лише художньо описана перспектива впровадження вже зроблених інженерами відкриттів, які реалізуються іноді швидше за найсміливіші прогнози майстрів пера.

Поняття "інтелектуальна будівля" виникло услід за розвитком інформаційних технологій, автоматики, телемеханіки і телеметрії, які стали використовуватися для управління інфраструктурою як великих громадських будівель, так і приватного житла. Чим більше в будівлі служб, що використовують інформаційні технології, і чим міцніше вони пов'язані між собою, тим будівля інтеллектуальніша. Переважно така взаємодія виражається в створенні єдиної системи управління.

Сьогодні нікого не дивує, що телевізор, відеомагнітофон, музичний центр, кондиціонер, освітлювальні прилади можуть програмуватися і управлятися на відстані інфрачервоними променями за допомогою пульта дистанційного керування. У багатьох телефонізованих квартирах охоронні сигналізації повідомляють власника будинку або в спеціалізовані служби, що в приміщення проник зловмисник. Сучасні системи зв'язку автоматично переадресовують вхідні на домашній телефон дзвінки, людям, що знаходяться за сотні і тисячі кілометрів від будинку.

Якщо за допомогою автоматики вирішуються вищеперелічені завдання, то чом би аналогічним чином не вирішити проблему комплексного управління системою життєзабезпечення і інженерних комунікацій будинку? Першими це питання поставили собі американські інженери і, треба сказати, досягли певного успіху в цій області. З'явилося нове покоління пультів дистанційного керування - бездротові сенсорні панелі дистанційного керування. З їх допомогою можна маніпулювати всією апаратурою, що знаходиться в будинку і за його межами. Наприклад, одним дотиком пальця до відповідної піктограми дисплея відкрити воду у ванній, відрегулювати її температуру, включити телевізор, відповісти на телефонний дзвінок через вбудований в панель мікрофон, провести відеоконференцію з людьми, що знаходяться в іншій будівлі, і тому подібне. Представте, наскільки ця техніка полегшує життя інвалідам, хворим, не говорячи вже про тих, хто економить час, заробляючи гроші. Такі дисплеї і необхідна для роботи з ними автоматика поставляються до Росії компаніями CRESTON, STEWART, AMX. Але виявляється, що і ці системи - не найостанніше слово в техніці управління розумним будинком.

Уявіть собі ділову людину, яка по дорозі до припаркованої біля офісу машини віддає чіткі команди по мобільному телефону: "Полити газон перед будинком, запрограмувати відеомагнітофон на запис трансляції футбольного матчу по 3 каналу з 22.00 до 23.30, зварити каву до приїзду господаря, відрегулювати кондиціонер на температуру 69°F (20,6°С) і відносну вологість повітря 70%, включити освітлення у дворі дому і в передпокої, надати негайну інформацію про надходження електронної пошти". Через 73 (!) секунди людина сідає в машину, повністю упевнена, що до моменту прибуття додому все буде в точності виконано. Описаний сюжет - не переказ чергової фантастичної розповіді, а реалія життя, наприклад, сучасних американців.

Зрозуміло, все це можливо за наявності того, чим управляти, і самих засобів управління, головне з яких - персональний комп'ютер - мозок інтелектуальної будівлі, а контроллери - програмовані мікропроцесорні пристрої, за допомогою яких виконуються певні команди - органи електронного тіла, що приводяться в дію комп'ютером.

Розрізняють контроллери-сервери і підключені до них контроллери, безпосередньо обслуговуючі периферійні пристрої, такі як термостати електричних обігрівачів, діммери і електровимикачі з регульованою затримкою на включення і відключення, сервоприводи, що приводять в дію терморегулюючі вентилі радіаторів водяного опалювання, водопровідні крани, засоби пожежогасіння і ін. Контроллери надають комп'ютеру поточну інформацію і "звітують" про виконання розпоряджень.

Провідні зарубіжні і вітчизняні виробники високотехнологічної продукції, прозорливо заглядаючи в майбутнє, вже сьогодні пропонують володіючі широкими можливостями системи комплексного управління інтелектуальною будівлею.

Одна з найбільш досконалих - система Excel 5000 фірми HONEYWELL. Розроблена на основі останніх досягнень техніки, вона може бути адаптована для забезпечення індивідуальних технічних рішень як у великих, так і в малих будівлях. Підпорядковані комп'ютеру контроллери серії Excel забезпечують взаємодію систем опалювання, вентиляції і кондиціонування повітря, регулювання енергоспоживання, освітлення, контролю доступу, системи охорони і пожежної безпеки. Спеціальні датчики присутності визначать, чи є в даний час в приміщенні люди і залежно від цього включать систему опалювання або охолоджування, відкриють жалюзі, включать світло або інші, необхідні в даний момент, пристрої. Закладена в управляючий комп'ютер програма економії енергії зробить витрати електрики і тепла максимально раціональними.        

Власні системи управління "розумним будинком" розробили і упроваджують в Росії через дилерську мережу німецькі фірми SIEMENS, GIRA, JOHNSON CONTROLS, швейцарські компанії LANDIS & GIR, STAEFA CONTROL SISTEM, SAUER.

Але і російські розробники і виробники не сидять, склавши руки. Впродовж 10 років АО "DEP" розробляє і поставляє російським замовникам системи телемеханіки і моніторингу, у тому числі і спроектовані для автоматизованого управління інженерним устаткуванням будинку. Системи фірми базуються на основі різноманітних DEP-контроллерів, що дозволяють вести автоматичне вимірювання, обробку, передачу інформації і здійснювати оперативне управління механізмами як виробництва, так і житлового будинку. У Москві, Волгограді, Липецьку, Мирному, Караганді працюють автоматизовані системи контролю і управління водопровідними станціями і тепломережами, вуличним освітленням з використанням модемного і радіозв'язку. DEP розробив і спеціальну систему для контролю і управління устаткуванням колективного житлового будинку.

Вкладаючи кошти в інтелектуальну автоматику, суспільство не тільки підвищує рівень повсякденного комфорту, але і забезпечує раціональне користування енергоресурсами, продовжує термін служби дорогого устаткування, нерухомості.

Інтелектуальна будівля в тому вигляді, в якому вона існує в розвинених європейських країнах і за океаном, залишається чужою менталітету більшості росіян. З цього зовсім не виходить, що технічний прогрес йде по невірному шляху і що нашому суспільству це не потрібно тільки тому, що плодами прогресу зуміє скористатися лише нечисленна еліта. Інтелектуальна "начинка" будинку може бути набагато простішою і виконувати обмежені функції. Більш того, вона стає справді необхідною для ведення індивідуального обліку і контролю за енергоресурсами, що витрачаються, захисту будинку від посягань зловмисників, від пожежі. Парадоксально, але в кризовій економічній ситуації саме інтелектуалізація житлових і виробничих приміщень сприяє успішному вирішенню матеріальних проблем.

Власні розробки і впровадження в області автоматизованих систем управління мають промислово-технічний центр профспілок "МАККИП-1", ГСП "МОСЬКОЛЛЕКТОР" УЇС, ЗАТ "ТЕПЛОВОДОМЕР" (Митіщи), НТЦ "АРГО" (Іваново) і десятки інших російських компаній.

На жаль, в Росії окремі комерсанти намагаються піднести споживачам хороші західні ідеї далеко не в кращій інтерпретації. У свідомість заможного росіянина намагаються донести уявлення про те, що головними компонентами інтелектуального будинку є домашній відеотеатр,  акустика класу "high-end" і інші "іграшки". Мало хто здатний оцінити ефективність інтелектуальної автоматики в області водо- і теплопостачання або управління електроустановкою будівлі.

За допомогою системи AMX можлива програмована і ручна трансформація житлового простору і меблів з використанням керованих розсувних перегородок, дверей, штор. Автоматика управління освітленням зберігає в своїй пам'яті більше ста (!) запрограмованих режимів, які легко задаються з панелей або пультів управління, а також виконуються без втручання людини. Такі ж різноманітні можливості створення і підтримки в приміщенні мікроклімату шляхом автоматизації управління опалюванням, вентиляцією і кондиціонуванням. Важлива роль відводиться ресурсозберіганню. Система відстежує витрату електроенергії, тепла, води і газу, пропонує оптимальні графіки їх використання і робить все для економії енергоносіїв. У разі виникнення загрози ураження струмом або пожежі система автоматично відключить пошкоджені комунікації і подасть сигнал тривоги.

Особливість системи AMX - можливість віддаленого управління, моніторингу і сповіщення через телефонні мережі, зокрема через Internet з використанням комп'ютера.

"Родзинкою" AMX слід вважати можливість проведення як планового, так і незапланованого моніторингу приміщень будинку, гаража, прилеглого до будівлі простору за допомогою мікрофонів і відеокамер. У власника є можливість не тільки отримати звіт про всі вхідні і вихідні телефонні дзвінки, але і проглянути відеозапис візитів в будинок або безпосередньо спостерігати за тим, що відбувається в різних приміщеннях.

Скористатися системою AMX можуть тільки посвячені люди. Для цих цілей існує система персональних паролів і пристроїв-ідентифікаторів. Сама система захищена від несанкціонованого вторгнення шифрованими програмами центрального контроллера, розмежуванням доступу до засобів програмування системи управління.

Зрозуміло, у читача виникає питання: яка вартість вищеперелічених задоволень і наскільки виправдані витрати? Кількість нулів в називаємій сумі здатна збентежити навіть людину з достатком вище середнього рівня. Але тільки в тому випадку, якщо все робити за повною програмою. Можна заощадити як на пристроях, що управляють, так і на конфігурації самої системи. Коли номінальний рівень комфорту і безпеки буде досягнутий і система запрацює, ви переконаєтеся, що вона відразу ж почне повертати борг і через декілька років істотно його погасить. Втім, ми живемо не тільки для того, щоб економити, але і витрачати собі на втіху...

Інженери, що пропагують достоїнства сучасної автоматики управління, глибоко переконані в тому, що нинішнє покоління росіян житиме в інтелектуальному будинку. Адже десять років тому домашній комп'ютер для більшості росіян був предметом недосяжної мрії, а сьогодні тисячі дітей грають в електронні ігри і спілкуються через Internet. Те ж саме, сподіваюся, відбудеться і з нашим будинком. Так не чекатимемо, поки він "порозумнішає" - самі навчимо його думати.

 

Компанія "Hi-Tech House" („Хай-Тек Хаус”)

Дмитро Витрикуш

керівник з продажу в Західній Україні

 

Львів Тернопіль Луцьк Рівне Івано-Франківськ Ужгород Чернівці

8 (050) 430-69-41

8 (050) 430-24-26

8 (032) 224-83-20

ICQ: 236-972-441

    http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (09.05.2008)
Переглядів: 915 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика