Субота, 23.11.2024, 07:47
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Найрозумніші


Найрозумніші

Перші «розумні» кабінети були створені в Мексиці в 1986 році – в інтелектуальній офісній будівлі, побудованій компанією Honeywell спільно з Lucent Technologies. В даний час сумарний оборот світового ринку інтелектуальних систем складає більше $700 млн в рік. І інвестиції в цю область – близько $3 млрд – передбачають активний розвиток цього ринку.

Близько 30 років тому вчені задумалися: а чи не можна за допомогою інтелектуальних систем примусити будівлі споживати менше електроенергії? В реальності розумні будинки з'явилися тільки в кінці 1980-х. Найвідомішим став унікальний будинок Біла Гейтса, який обійшовся йому більш ніж в $100 млн.

В Росії повністю інтелектуальних будівель не так вже багато. Майже всі вони знаходяться в Москві. Проте окремі невеликі інтелектуальні офіси і кабінети з'являються всюди.

В розумному кабінеті вже майже можна обійтися без секретаря. Він самостійно і світло включить, і вікно відкриє, і квіти полиє – досить натиснути відповідну кнопку на панелі управління. Але найголовніша перевага: інтелектуальні системи в офісі дозволяють організаціям істотно економити на витратах. За даними європейських компаній, керуючих нерухомістю, розумному офісу капітальний ремонт потрібний лише раз в 50–55 років, тоді як звичайний кабінет вимагає серйозного «лікування» кожні 30 років. На експлуатаційних витратах теж можна досягнути величезної економії: від $3 до $10 з кожного квадратного метра. Так, електроенергії витрачається менше на 30–40%.

Панель управління

Головна складова розумного кабінету, його «голова» – єдина панель управління приладами. Без такої панелі керівникові доведеться кидатися від приладу до приладу, включаючи і вимикаючи їх. Щоб задати, наприклад, певний клімат в кабінеті, буде потрібна вправність. Включаємо сильніше батарею опалювання – піднімається температура, але зменшується вологість. Відкриваємо вікно – вологість зростає, але температура падає. Потрібно знову батарею підстроювати. А тут дощик пішов. Доведеться знову все перенастроювати. Можна, звичайно, зібрати такі кнопки і під рукою. Для цього досить протягнути дроти і вивести їх в районі запланованого розміщення робочого столу. Але це незручно. Такі набори пластикових кнопок, не дивлячись на невисоку вартість ($1–1,5 тис.), сьогодні попиту не мають. При створенні розумного кабінету застосовують сенсорну бездротову панель – невеликий монітор, на якому відображаються віртуальні кнопки управління всіма приладами. В інтерфейс такої панелі можуть бути занесені кнопки з назвами, наприклад, «тропічна жара». Натискаєш таку – в кімнаті відразу ж стає +40 C і майже стовідсоткова вологість. Або кнопка «Комфортна температура» – +20–25 C і вологість на рівні 40–60%.

Втім, одна «гола» панель – річ не потрібна. Потрібно встановити і керовані з її допомогою складові розумного кабінету: прилади світлорегуляції, клімат-контролю, електромагнітні замки.

Робот-секретар любить пліткувати

В Америці з'явився перший робот-секретар. Стать – жіноча, ім'я – Валері. Студенти пітсбургського університету Карнегі-Меллон (штат Пенсільванія) створювали її протягом двох з половиною років. Тепер білява Валері зустрічає відвідувачів університетського комп'ютерного центру. Робот-секретарка не тільки допоможе знайти необхідний кабінет, але із задоволенням поговорить про погоду, про нові наряди і про свої плани піти в кіно. Відповість вона і на інші нескладні питання.

Завдяки датчикам руху Валері сама помічає відвідувачів і вітає їх. Потім співрозмовик повинен підійти і набрати на клавіатурі своє запитання роботу-секретарці. До речі сказати, Валері, як і її живі прототипи, дуже любить попліткувати про начальника.

Світлорегулювання

Правильне світло – одна з головних складових комфортної роботи. Воно не має бути дуже яскравим, так само як і дуже тьмяним. Достатньо і частини ламп, що працюють на половину потужності або на третину. До речі, кількість світла в кабінеті необхідно регулювати ще і тому, що тут може проходити і ділова нарада, і неформальна зустріч. Погодьтесь, що для цих заходів необхідне абсолютно різне освітлення».

В кабінетах, зроблених за останнім словом техніки, звичайний вимикач світла замінює диммер. Завдяки ньому здійснюється регулювання напруги, що подається на освітлювальні прилади. Чим вищу напругу подає диммер, тим яскравіше розгорається нитка розжарення лампи і тим світліше в приміщенні. Чим нижчу, тим темніше (аж до повної відсутності освітлення). Є диммери, управління якими здійснюється вручну. Підійшов, підкрутив, освітлення змінилося. Але в системі розумного кабінету потрібні не вони, а такі, на яких можна подавати команди з пульта управління. Один з найвідоміших виробників диммерів – компанія Siemens. Ціна одного приладу цієї фірми – $250–600. Втім, диммери світла виробляють і інші фірми, так що можна знайти варіант в будь-якому ціновому діапазоні.

Якщо до диммеру під'єднати ще датчик руху (виробництва Siemens – близько $150–300, Powerhouse – близько $100–150), то кабінет коли відсутній господар житиме своїм життям. Наприклад, якщо в приміщенні довго ніхто не рухається, а світло горить, розумний кабінет зрозуміє, що господар забув його вимкнути, і зробить це сам. Можна запрограмувати автоматичне включення підсвічування для квітів в темний час доби.

Клімат-контроль

Ще одна складова здорового робочого дня – свіже повітря. Для того, щоб вікнами керувала система, на них потрібно встановити спеціальний привід. Втім, вікна в кабінеті можуть і не відкриватися. У цьому немає великої необхідності, якщо в приміщенні стоїть сучасна система клімат-контролю. Вона зігріє або охолодить повітря, відновить його ідеальний склад і навіть задасть в приміщенні будь-який запах – від морозної свіжості до соснового бору.

При цьому діє кліматична система по-розумному. Як розповіли в компанії «Інтернетдом», якщо господар кабінету задав певні параметри затишку, то, щоб не відбулося, вони повинні бути дотримані. Скажімо, прийшли десять відвідувачів, сидять, палять. Датчики температури встановили, що відбувається потепління, і відразу шлють наказ кондиціонеру охолодити повітря, датчики вологості відчули в повітрі надлишок вологи – підсилили витяжку... Як тільки гості пішли з кабінету, і температура і вологість в приміщенні почали падати – прилади відразу самі себе перенастроїли.

Системи клімат-контролю складаються з кондиціонера, очисника повітря, зволожувача, іонізатора, датчиків температури і вологості. Як правило, сьогодні всі ці прилади виробники об'єднують в спліт-системи. Вартість повної системи складає $1–3 тис. Найбільш відомі на ринку апаратури клімат-контролю компанії Daykin і York.

Розумні замки

Електромагнітні замки зазвичай відкриваються з допомогою карти або коду. Проте управляти замками, причому у всій будівлі, можна і з кабінету. «Зараз на ринку багато китайських і італійських замків, - розповідає Сергій Богданов.– Проте у них є один великий недолік – кажуть, професійні злодії відкривають їх одним коротким ударом в певне місце замку. З американськими замками Locknetics таке неможливе. Їх і Пентагон, і NASA використовують в своїх офісах». Популярністю на ринку електромагнітних замків користуються також американська фірма Simplex і канадська Unican. Замки, які включаються в систему розумного кабінету, стоять близько $200–300 за штуку.

Ціна розуму

Розумний кабінет обійдеться мінімум в $10–20 тис. Ціна залежить від кількості встановлених приладів і виконуваних ними завдань, а також площі приміщення. Найдорожча ж і досконала система може коштувати далеко за $100 тис.

Все включено

Система голосового управління

Достатньо нескладна і недорога (близько $80) програма Home Seer встановлюється на звичайний комп'ютер. Вона розпізнає голос господаря і управляє приладами розумного кабінету (заміна сенсорній панелі). Поширення поки не набула через проблеми взаєморозуміння. Навіть у звичайному стані людині доводиться кілька разів повторювати свої накази машині, а вже якщо господар простудиться або просто вип'є лишку, розумний кабінет не пустить його на поріг. Крім того, навчання програми розпізнавати ваш голос вимагає часу і посидючості: треба прочитати комп'ютеру з десяток дитячих казок.

Електронний ротвейлер

Невелика коробочка за $100, яка видає озлоблений гавкіт крупного зубастого пса, служить замінником класичного напису на дверях: «Обережно! Злий собака». Але для впровадження в систему розумного кабінету однією коробочкою не обійтися, необхідні фотоелектричні детектори проникнення (один комплект з випромінювача і приймача – близько $200), які визначають присутність стороннього в приміщенні. Може працювати і «вручну»: господар включає «ротвейлера» кнопкою на брелку. Втім, голос електронного пса можна відрізнити від гавкоту живого собаки по повторюваності акордів.

Автоматичний полив квітів


Спеціальні датчики ($30–60) визначають вологість грунту в кадці або горщику. По їх команді відкривається клапан (від $20–30) підведеної до горщика труби – і відбувається полив. Дорога складова системи автоматичного поливу – трубопровід (або підведення шлангів). Його ціна залежить не тільки від матеріалу, але і від віддаленості горщиків від магістральної труби (від $1–3 за м).
Автоматичний полив зазвичай застосовують, коли на підвіконні стоїть великий ящик з квітами: клапан з розбризкувачем зрошує відразу всі рослини. Якщо ж на кожного горщика ставити свою систему, то труб буде більше, ніж квітів.

 

Компанія "Hi-Tech House" („Хай-Тек Хаус”)

Дмитро Витрикуш

керівник з продажу в Західній Україні

 

Львів Тернопіль Луцьк Рівне Івано-Франківськ Ужгород Чернівці

8 (050) 430-69-41

8 (050) 430-24-26

8 (032) 224-83-20

ICQ: 236-972-441

    http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (07.04.2008)
Переглядів: 840 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика