П`ятниця, 17.05.2024, 16:28
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Розуму палати


Концепція інтелектуальної будівлі (ІБ) виринає з 70-х років минулого століття, коли в період енергетичної кризи у США виникла теорія так званого екодому, покликаного вирішувати задачі енергозбереження та разом з тим долати відчуження сучасної людини від природи. З того часу спідружність інженерів та архітекторів заради комфортного середовища життя стає міцнішою з кожним роком, тому що інтелектуальні будівлі стали швидкозростаючим сегментом ринку.

Як підкреслюють експерти, принципи ІБ особливо актуальні для технічно складних об”єктів – наприклад, висотних або багатофункціональних будівель (аеропорти, спортивні споруди, готелі, банки), тунелів і тому подібних споруд. Для їх власників очевидна необхідність створення автоматизованих систем, які контролюватимуть стан окремих елементів будівлі. Іншими словами, в основі питання, як завжди, лежить економічна доцільність.

Компанія Jones Lang LaSalle, що надає послуги в області управління корпоративною нерухомістю, прогнозує збільшення пропозиції сучасних офісних площ у Москві до 2010 року більш ніж у два рази. При цьому, незважаючи на високі темпи росту, об”єм московського ринку висококласних офісів залишається невеликим порівняно з ринками крупних західноєвропейських міст. І у зв”язку з тим, що рівень пропозиції помітно відстає від зростаючого попиту на висококласні приміщення, всі більш-менш пристойні відразу повністю розхватуються орендарями, без капризів та додаткових вимог. Тому Jones Lang LaSalle прогнозує, що тільки під час насичення ринку, приблизно в 2010 році, у Росії проявиться активний попит саме на інженерно насичені високотехнологічні архітектурні проекти. Хоча рух у цьому напрямі стає вже помітним.

Так, якщо кілька років назад забудовники були налаштовані на освоєння „коротких” грошей (швидко побудувати – швидко продати), то сьогодні формується сегмент управляючих компаній, які відповідно з загальносвітовими підходами поєднують функції забудовника та експлуатуючої організації. Завдання довготривалого ефективного керування будівлею зумовлює інтерес до різноманітних технологій, які дають економію, наприклад, за рахунок тривалої безперебійної експлуатації дорогого обладнання. Відмітимо, що на Заході основним стимулом для запровадження систем ІБ була все-таки економія не на обслуговуванні, а на вартості комунальних послуг для споживачів, в першу чергу електрики. Разом з ростом внутрішніх цін на енергоносії цей варіант економічної доцільності запровадження систем ІБ, очевидно, стане актуальним і в нас.

Підштовхує процес запровадження ІБ і розвиток законодавчої бази. В минулому році появилися російські класифікатори офісний будівель, в яких чітко вказані вимоги по управлінню системами життєдіяльності будівель для офісних центрів класів А та В+, а також готельних комплексів чотирьох- та п”ятизіркового рівня. Це означає, що концепція ІБ „прописалася” на нашому ринку не лише де-факто (як результат високих запросів окремих особливо просунутих громадян та забудовників), але й де-юре. Це значний крок, тому що тепер витрати на базові системи ІБ будуть не виділятися з бюджету проекта по залишковому принципу, а закладатися окремим рядком на стадії проектування. Правда, відповідні СНіПи та інші документи, регламентуючі методи та способи запровадження систем комплексної диспетчеризації та інтеграції різних підсистем, зараз не розроблені.

Ось чому проекти ІБ майже на 100 відсотків залишаються справою інтеграційних компаній, розширюючих свою традиційну сферу діяльності (структуровані кабельні системи, інтеграція телефонних мереж та мереж передачі даних) за рахунок систем відеоспостереження та інших видів моніторингу стану систем будівель. Правильніше назвати цей етап комплексною автоматизацією будівель, але наступний ступінь – єдина система керування засобами автоматизації – вже не за горами. Правда, клієнти, що погодилися на подібний проект, при написанні ТЗ спираються або на розповіді („бувалих”, або на власну фантазію. А повинні бути чіткі правила та регламенти. Тоді ми будемо впевнені, що розумний дім слідкує за тим, щоб нам жилось в ньому спокійно та комфортно.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (23.01.2011)
Переглядів: 461 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика