П`ятниця, 19.04.2024, 18:32
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Розумному дому – розумний котел


Як відомо, сьогодні не тільки в світі, але і в Україні почала активно розвиватися концепція „розумного дому”.

„Розумний дім” – це централізоване здійснення функцій опалення, освітлення, вентиляції, сигналізації, а також контроль над ними, та інженерним системам які до них приєднуються. Всі вони організовані єдиним інтелектуальним керуванням та ним же контролюються.

Наприклад, користувач може не хвилюватися про праску або електроплиту які він забув, тому що після його виходу вони відключаються автоматично. Зовсім не обов”язково, що Intellhouse – це окрема будівля або котедж. Інтелектуальною може стати і квартира – це питання обладнання та проекту.

Можливості „розумного дому” або квартири широкі, а вигоди, які може отримати споживач, дуже суттєві. При тому, що на підтримання комфорту власник житла витрачає порівняно багато часу, він економить матеріальні кошти, тому що всі компоненти працюють на зберігаючих режимах.

Разом з тим потрібно додати керування домашнім кінотеатром та системою „мультирум”, при якій аудіо- та відеосигнали надходять в будь-яку частину квартири, а також „інтерком”, який дозволяє спілкуватися між членами сім”ї не залежно від місця в квартирі, де вони знаходяться.

Керування комфортом в „розумному домі” є одною з найважливіших функцій. Проте потрібно враховувати особливості клімату нашої країни, з перепадами погоди, „переходами через 0” та морозами. В цьому випадку велике значення має оперативне та автоматичне регулювання параметрів температури в домі.

Очевидно, що в умовах централізованого опалення досягнути такої оперативності практично неможливо. Саме тому останнім часом почала розвиватися тенденція переходу до поквартирного опалення.

Нова концепція опалення для інтелектуальних будівель

Автономне, децентралізоване або поквартирне опалення – в певному розумінні, синоніми. До недавна така форма створення комфорту в нашій країні практично не використовувалася (автономне опалення передбачалось тільки для приватних домів). Хоч через свою наближеність до кінцевого споживача та суттєво меншу затратність, поквартирне опалення часто є більш перспективним порівняно з існуючою в нашій країні системою ЦТП.

Поквартирне опалення (ПО) – це система індивідуального забезпечення окремої квартири в багатоквартирному домі теплом та гарячою водою. Основний елемент системи – опалювальний котел, робота якого зкоординована з роботою радіаторів, приточною вентиляцією та системою видалення продуктів згорання. При використанні ПО господар сам вибирає та задає режим опалювання на певний період відповідно до необхідного йому рівня теплового комфорту.

Датчики, розташовані як всередині житлового приміщення, так і поза ним, дають можливість координувати інтенсивність опалювання враховуючи температуру на вулиці та дозволяють автоматично коректувати теплоподачу залежно від зміни погоди. Таким чином, сучасна техніка дозволяє зручно керувати кліматом в приміщенні та може стати основою „інтелектуального” житла.

Найбільш поширений тип теплогенераторів для поквартирного опалювання – настінні котли. Фактично, вони є домашніми газовими міні-котельними. Всі необхідні для встановлення та функціонування котла (розширювальний бак, циркуляційний насос,запобіжно-скидаючий клапан) знаходяться всередині теплогенератора, що дозволяє економити житлову площу. Крім того, як правило, для монтажу не потрібна установочна площадка на підлозі або обладнання спеціального приміщення.

„Розумне” обладнання для сучасного дому

Вибір теплогенератора на етапі будівництва багато в чому залежить і від можливості взаємодії з інтелектуальним інтерфейсом „розумного” дому. Потрібно врахувати, що сьогодні опалювальні котли обладнані різноманітними системами для автоматичного функціонування, безпеки, адаптації до зовнішніх умов (наприклад, жорсткості води, зміні тиску або перепадів напруги в електромережах).

Так, для сучасних газових котлів стає звичною електронне регулювання потужності. Це означає, що модуляція полум”я горілки відбувається безперервно, оптимізуючи роботу обладнання і дозволяючи досягнути суттєвої економії палива. Вцілому, керування роботою котла відбувається з допомогою цифрових приладів, які можуть вбудовуватися в систему Smart-house.

Наприклад, для оптимізації системи підтримання комфорту, до котла підключається блок контролю клімату в приміщенні. Переважно, такий контролер представляє собою цифровий тижневий програматор, до якого під”єднаний датчик вуличної температури. Він дозволяє плавно змінювати задану температуру повітря в приміщенні залежно від температури на вулиці.

Блок дає можливість дистанційно керувати котлом, встановлювати різні теплові режими для двох та більше зон в приміщенні, а також проводити діагностику вузлів системи та визначати несправності. В функції приладу входить також регулювання контуру ГВС. Основні параметри роботи та можливі несправності відображаються на дисплеї.

Потрібно зазначити, що хоч з кожним роком в нашій країні росте кількість будівель, які можна віднести до „інтелектуальних”, є ряд особливих українських умов, які потрібно враховувати при створенні проектів та виборі обладнання.

Українські особливості

До вітчизняних особливостей проектування та будівництва „розумних домів” можна віднести часті збої та відмови в енергетичних та газових мережах. Така ситуація вимагає продуманого підходу до проектування та вибору обладнання для сучасного житла з автономним опалюванням. Наприклад, перепади напруги, часті навіть в великих містах, можуть привести до збоїв в роботі електронної автоматики приміщення, в тому числі, і котельного обладнання. Це може стати стримуючим фактором в розвитку інтелектуального житла в Україні.

Один з варіантів вирішення проблеми – ще на стадії проробки інженерних систем передбачати систему стабілізації напруги (зараз на нашому ринку представлено багато таких пристроїв – від вітчизняних до імпортних). Така система стане захистом для всього обладнання Intellhouse.

При низькому тиску газу (також характерно для українських газових мереж) продуктивність роботи котла, як правило, відчутно знижується. Ця проблема може частково зніматись в агрегатах з функцією пульсуючого горіння або завдяки горілці з попереднім змішуванням первинного повітря з газом.

Жорстка вода, звичайна для більшості українських регіонів, веде до відкладення солей жорсткості на поверхні теплообмінника, зменшуючи його прохідний переріз та погіршуючи процес теплообміну. І якщо для системи опалення використовують спеціально підготовлену пом”якшену воду, то для ГВС використовуються установки водоочищення та підготовки.

Крім того, для зниження утворення накипу в системі ГВС, в двохконтурних котлах електроніка настроєна таким чином, що включає горілку при досягненні в контурі температури +61 С (як відомо, солі жорсткості ночинають випадати при t=65 С).

„Інтелектуалізація” дому або квартири – це не просто данина моді, високотехнологічна іграшка. „Розумне” житло ще і вигідне своєму власнику. Наприклад, за даними агенства MiDart (Росія), в „інтелектуальних будівлях” експлуатаційні витрати зменшуються на 30%, платежі за електроенергію також на 30%, за воду – на 41%, за тепло – на 50%, а зниження страхових ризиків досягає 60%.

Очевидно, що можна досягнути не тільки високого рівня комфорту та безпеки людини, яка живе в "Smart-house", але й економії природних ресурсів та затрат. Це стає актуальним і в Україні, де росте кількість забезпечених людей, готових не тільки платити за зручність, але й дотримуватись світових тенденцій цивілізованого споживання.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (06.05.2011)
Переглядів: 1536 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика