Середа, 16.07.2025, 17:24
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Розумний будинок за малі гроші


У розумінні споживача міцно укорінилася теза "розумний будинок - це дуже дорого". Однак останнім часом з'являється все більше рішень, за допомогою яких можна реалізувати основні функції інтелектуального житла за цілком прийнятною ціною.

Концепція «розумного дому», яка народилася в сімдесятих роках минулого століття, була орієнтована, насамперед, на економію електроенергії, яка обходилася, та й до цього дня обходиться американцям і європейцям дуже дорого. В основі концепції лежало розміщення в житловому будинку різних датчиків (руху, інфрачервоних і інших), які визначали, чи знаходиться хто-небудь у приміщенні, що дозволяло включати і вимикати світло залежно від наявності людей у кімнаті, а також при необхідності регулювати його потужність. У міру розвитку високих технологій, концепція стала обростати додатковими можливостями.

Іміджеве вкладення

Сьогодні «розумний дім» представляє собою єдиний комунікаційний центр. Процесор здійснює централізоване управління освітленням, опаленням і вентиляцією, охороною і наглядом, аудіо- і відеоапаратурою і т. д. Участь людей при цьому зводиться до мінімуму. Пріоритетні напрямки розвитку «розумного дому» сьогодні - створення ергономічного простору та забезпечення безпеки. Остання функціональність, так звана «самоохорона», включає захист від незаконного проникнення, пожежну сигналізацію, контроль протікань води тощо Система безпеки представляє собою ряд датчиків і оповіщаючих пристроїв, що дозволяють оперативно реагувати на аварійні випадки. При пожежі, несанкціонованому проникненні в приміщення, зміні температури повітря і інших позаштатних ситуаціях система не тільки сповістить користувача про те, що трапилося, а й викличе відповідну службу безпеки, а в екстрених ситуаціях сама перекриє труби.

Функція ж економії електроенергії, що послужила основою для розвитку всієї концепції, відійшла на другий, і навіть третій план, тому що розмір економії в даному випадку не можна порівняти з вартістю самої системи, яка перевищує можливості городянина із середнім доходом, не кажучи вже про сільських жителів. Адже для реалізації описаних функцій у повному обсязі зазвичай необхідна інтеграція інженерних систем і систем безпеки вже на стадії проектування будівлі, а монтажні роботи повинні проходити під контролем не тільки будівельників, але і архітекторів, дизайнерів. Коштує все це дорого: наприклад, ціни для триповерхового котеджу починаються в районі $ 10 тис. і сильно залежать від вбудованих можливостей. Так, вартість обладнання заміського котеджу рішенням з пилоочищуючою системою, автоматизованими воротами і великим набором сценаріїв може досягати $ 300 тис.

Крім того, встановлена система практично не розширюєма, тобто для додавання нових можливостей, з самого початку не передбачених проектом, як правило, необхідно змінювати систему цілком, що часто здійснити досить складно на практиці, не кажучи вже про фінансові параметри. Тому на сьогоднішній день класичний «розумний дім», доступний тільки найбільш забезпеченим верствам суспільства, фактично служить елементом престижу і демонстрацією соціального статусу.

Розум в будинку - не розкіш

При цьому безпека, підвищення рівня комфорту і економічності житла стають все більш актуальними для представників середнього класу, в тому числі і у нас. Такі елементи «розумного дому», як системи проти несанкціонованого проникнення, пожежі, витоку води та газу, починають розглядатися вже не як елемент розкоші, а як необхідність. І, незважаючи на те, що більшість потенційних споживачів апріорі впевнені в надмірній дорожнечі таких систем, подібні функціональності зараз вже можна реалізувати в звичайній міській квартирі або на дачі за цілком прийнятною ціною. Більш того, за оцінками експертів, на практиці використовується всього 30-50% можливостей класичного «розумного дому». При цьому, близько трьох років тому з'явилися пристрої контролю та управління системами життєзабезпечення, засновані на використанні бездротових технологій, а тому не потребують великих витрат на монтаж.

Це послужило поштовхом до подальшого розвитку концепції «розумного будинку» у напрямі зниження вартості, а також нарощування можливостей інтеграції. У результаті з'явився цілий клас рішень, розрахованих на людей із середнім достатком. Повністю побудовані на основі бездротових технологій, такі рішення реалізують тільки найбільш затребувані функції. Мінімальний комплект може складатися з одного-двох датчиків, контролера (центральний блок), GSM-пepeдавача або телефонного дозвоювача (для надсилання повідомлень), клавіатури (для програмування системи) і брелока (для постановки на охорону). До такого комплекту можуть підключатися модулі, що забезпечують додаткові можливості.

Подібна спрощена система включає мінімум сценаріїв, а ряд можливостей - наприклад, централізований очищувач приміщення і функція управління системами життєзабезпечення через інтернет - взагалі відсутній. Однак цей варіант дозволяє реалізувати до 80% найбільш часто використовуваних функцій. Основний акцент при цьому робиться на можливості гарантування безпеки.

Зроби сам

Оскільки описувані системи працюють на основі бездротових технологій, вони легко інтегруються в уже збудовані будинки і квартири, а відносно невисока вартість дозволяє використовувати їх також і на дачах. Причому до встаткування дуже часто додається інструкція і необхідне ПЗ, що дозволяє встановити систему самостійно, без залучення монтажників, проектувальників і дизайнерів. А можливість додавання додаткових модулів дозволяє формувати систему у відповідності з поточними потребами та фінансовими можливостями.

Здавалося б - ідеальне рішення для людини із середнім достатком: і не дорого, і можна самому встановити, і комплектацію підібрати персонально «під себе». Але поки що такі системи в нашій країні не користуються особливим попитом, даний сегмент тільки формується. Більшість рішень, пропонованих сьогодні на ринку, реалізує концепцію «розумного дому» саме в класичному, дорогому варіанті.

У США недорогі системи поширюються в основному інтеграторами, що позиціонують себе як інтернет-магазини hi-tech-пристроїв. Вони збирають зразки продукції, що відноситься до безпеки і автоматики, від різних виробників, а також інформацію з різних джерел, описують, оцінюють і виставляють на продаж. Безперечним лідером серед них є Smarthome, яка вперше заявила, що «розумний дім» - це недорого і просто. У Росії до недавнього часу аналогів подібних порталів, що скорочують дистанцію між виробником і споживачем, практично не було, хоча зараз вони починають з'являтися. Такі інтегратори, крім іншого, грають важливу роль в популяризації концепції.

Але, як завжди, не обійшлося без підводних каменів. На жаль, багато порталів не пропонують готових комплектів, а системи різних виробників дуже часто несумісні між собою, принаймні, без прокладання відповідних кабелів. А, отже, перш ніж робити замовлення, необхідно або докладно вивчити систему, або звернутися до фахівців.

Прагматизм проти престижу

Безумовно, класична реалізація «розумного будинку» має набагато більшу функціональність, ніж спрощена система, але й акценти у них різні. Якщо в першому випадку визначальну роль грає іміджевий чинник, а значить, максимально можливий набір функцій, поряд з відео-, аудіо- та світловими ефектами, об'єднаними в єдине дизайнерське рішення, то в другому на головному місці стоять найбільш необхідні та практичні функціональності. Елітні варіанти "розумного будинку" проектуються і встановлюються спеціалізованими компаніями, які працюють на ринку комфорту і безпеки порівняно довгий час. Впроваджувані ними системи часто «самонавчаємі», вони здатні самостійно коригувати різні процеси в інтелектуальному будинку, а підвищення комфорту досягається за рахунок інтеграції всіх систем в єдине ціле. Недорогі ж аналоги, розраховані на задоволення основних потреб споживача, орієнтовані на простоту монтажу, можливість поступового розширення, що дозволяє «розумному будинку» вийти в маси в умовах, коли потреби в комфортабельному і захищеному житлі ростуть.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (15.09.2010)
Переглядів: 701 | Рейтинг: 5.0/1 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика