Вівторок, 15.07.2025, 19:34
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

«Розумний будинок» або Home Sapiens


Що воно означає поняття «інтелектуальний будинок»? Визначення наступне: «Інтелектуальна будівля - це будівля, яка забезпечує продуктивне й ефективне використання робочого простору». Інакше кажучи, інтелектуальний будинок - це будинок для ледачих, будинок для успішних, будинок для любителів безумовного комфорту і незаперечної безпеки.

Основною особливістю інтелектуальної будівлі є об'єднання окремих систем життєзабезпечення в єдиний керований комплекс. Будівлю проектують таким чином, щоб всі системи його управління могли інтегруватися одна з одною і їх обслуговування було б організовано оптимальним чином.

Вважають, що перша будівля була забезпечена інтелектом у 1986 році компаніями AT & T і Honeywell, які прагнули знайти нові області збуту для своєї кабельної продукції та автоматичних пристроїв.

Особливість, характерна для Європи та Росії: інтелектом частіше наповнюють офісні будівлі, ніж житло. Тим не менш, з кожним роком все більше людей цікавляться питанням в приватному порядку.

Отже, настав час, описаний у творах фантастів, ще недавно здавалося нам недосяжним: будинок став «розумним», управляє сам собою, і якщо господарі забудуть про якісь господарські потреби, то такий будинок - ніколи. Гарний, затишний, зручний і, головне, розумний будинок - тепер це не самі сміливі фантазії, а реальність.

Що ж може такий розумний будинок?

Контроль над освітленням

Почнемо з самого простого - з контролю над освітленням. За допомогою системи управління стає можливим контролювати - включати, вимикати, регулювати яскравість - кожне джерело світла у всіх приміщеннях, незалежно від того, де розташовується світильник і якого він типу. Тобто можна, не встаючи з ліжка, вимкнути світло, не повертаючись у темряві від вимикача до ліжка. Зі своєї спальні можна вимкнути світло в дитячій або в усьому домі. Або залишити нічне приглушене освітлення в коридорах. За допомогою такої системи можна керувати освітленням практично з будь-якого місця, навіть перебуваючи далеко від дому. Якщо поставити датчик, що реагує на рух, світло включиться, як тільки прочиняться двері в кімнату. Світло може включатися і виключатися в заздалегідь заданий час. А в котеджі за допомогою встановлених на вулиці датчиків, що реагують на рух, також включається зовнішнє освітлення і передається сигнал про виявлення об'єкта.

«Розумний будинок» може імітувати присутність господарів. Встановлена програма включатиме світло в різних приміщеннях, а з настанням ночі вона буде світло вимикати, залишаючи чергове освітлення. Рано вранці світло включиться знову, і у стороннього спостерігача виникне повна впевненість, що в будинку знаходяться люди.

Система клімат-контролю розумного будинку

«Розумний будинок» може контролювати й «кліматичні» параметри - температуру, вологість, приплив свіжого повітря. При цьому залежно від зовнішньої температури і ваших бажань будуть обрані системою і включені на необхідну потужність радіатори, теплі підлоги, кондиціонери та інші прилади. Будинок подбає і про комфортний сон: до ночі температура знизиться. Програмування подібних процесів в будинку істотно знижує витрати на опалення, а комплексне управління виключає роботу декількох обігрівальних приладів одночасно.

Система клімат-контролю може повідомити господареві про опади, силі вітру, температуру на вулиці і в приміщенні, попередити вас про необхідність взяти із собою на прогулянку парасольку, виконати накази: відкрити або закрити вікна, провітрити приміщення. Система управляє кліматом в будинку і автоматично, наприклад, закриє вікна, якщо почнеться дощ, в жарку погоду включить кондиціонери, опустить жалюзі.

Охоронна система

Правильна і надійна робота охоронних систем - одна з необхідних і важливих умов сучасного життя. За їх роботою теж простежить «розумний дім» і вчасно відправить на пульт спостереження сигнал про пожежну небезпеку. А при вторгненні в будинок охоронна сигналізація відправить сигнал не тільки на пульт охоронних структур, але і на телефон господаря. Надсилання голосового повідомлення на вказаний господарем телефон відбудеться й у випадку протікання води, витоку газу або, наприклад, задимлення. Якщо номер зайнятий або не відповідає, система набирає наступний заданий номер. При вторгненні може автоматично включитися відеозапис.

Охоронна система при надходженні сигналу про прихід господарів може увімкнути освітлення і прилади на кухні, кондиціонери та музичний центр. Можлива певна реакція на прихід дітей: наприклад, включиться аудіо або відеопослання від батьків. А при прибутті обслуговуючого персоналу - відео з вказівками від господарів.

Відмінною особливістю системи безпеки «розумного будинку» від звичайних охоронних є вибір самою системою різних варіантів реагування на аварійну ситуацію. Наприклад, перекрити потрібні трубопроводи при витоку газу або води або зателефонувати в обслуговуючу організацію. Система може відключити аварійні ділянки електричних ланцюгів при загрозі спалаху. Таким чином, стан усіх комунікацій знаходиться під постійним контролем, і при виникненні будь-яких несправностей будуть невідкладно прийняті відповідні заходи і надіслано повідомлення господарям. А якщо вдома дитина залишається одна, можна заблокувати включення небезпечних для неї електроприладів.

Способи управління «розумним будинком»

Різноманіття функцій контролю і управління домашнім господарством вражають уяву, але керувати такою системою не так вже й складно.

Є кілька способів управління. Самий простий - за допомогою кнопкової панелі, де кожна кнопка відповідає якому-небудь приладу, групі приладів або означає послідовність необхідних дій. Для наочності кнопкова панель може мати невеликий дисплей, на якому відображається інформація про стан системи.

Найпрестижніші і зручні моделі управління мають сенсорний екран. Такий пульт являє собою невеликий монітор із зображенням кнопок, назвами команд, що пояснюються картинками. Ці моделі можуть також демонструвати зображення з відеокамер.

Дуже зручним є управління будинком через Інтернет. При цьому можна дізнатися про стан будинку, про присутність у ньому людей, про погоду і т.д. Природно, ця інформація буде доступна тільки господарям будинку.

Вартість і установка

Проект «інтелектуального будинку» може коштувати від 5-7 до 50-100 доларів за м2 - це залежить від кількості встановлюваних систем. Вартість устаткування обійдеться замовникові від 25 до 250 доларів за м2. У приватному житлі вартість обладнання буде значно вища за рахунок відношення кількості систем та обладнання до площі самої будівлі, так як все необхідно "вписати" у невелику площу. Інсталяція, яка складається з монтажних і пусконалагоджувальних робіт, обходиться в середньому від 20 до 30% від вартості обладнання.

При проектуванні необхідно, щоб у замовника і підрядника було сформоване єдине розуміння того, які системи і підсистеми будуть встановлені. Дуже добре, якщо до того часу готові проекти систем опалення, вентиляції, існує принципова електрична схема об'єкту. У цьому випадку компанія-інтегратор «інтелектуального будинку» з більшою точністю зможе слідувати побажанням замовника, і спільна робота, безсумнівно, принесе більший ефект. Ще одна важлива деталь - обладнання всіх груп інтелектуальної системи повинне відповідати стандартам, прийнятим на території розміщення. Це важливо, причому як в практичному, так і в юридичному аспектах. Сертифіковане обладнання відрізняється більшою надійністю і ефективністю, підвищує вартісну оцінку об'єкта, на якому воно встановлене. У юридичному аспекті, використавши несертифіковане устаткування (наприклад, у системі пожежної або охоронної сигналізації), неможливо пред'явити претензії у разі виникнення ЧП ні страховикам, ні охоронній компанії, оскільки закони зобов'язують їх працювати тільки у випадках використання сертифікованого обладнання. Також буде складно знайти і сервісну структуру для ексклюзивної інтелектуальної системи, а якщо така знайдеться, то вартість сервісу буде дуже високою.

Сценарії

Для систем управління розумним будинком можна писати своєрідні сценарії. У заміському будинку будуть автоматично проводитися нагрів і осушення дахів, транспортних в'їздів від льоду та снігу. За сигналом з мобільного телефону або по Інтернету до приїзду в котедж господаря наповниться басейн, прогріється сауна. А якщо прийдуть гості, будинок забезпечить додаткове кондиціонування і провітрювання.

Дуже важливим моментом для проекту заміського будинку є правильний полив кімнатних рослин або газону. Полив здійсниться з урахуванням вологості грунту і вимог різних рослин. Поставивши датчики в зимовому саду, можна бути спокійним - будинок буде контролювати вологість, освітленість і температурний режим по зонах саду, щоб всі рослини в ньому чудово виглядали.

Акваріумні рибки теж будуть комфортно себе почувати під наглядом «розумного дому»: вчасно буде поданий корм, включиться подача кисню і світло.

Основною метою автоматизації управління будинком є комфорт, адже щоб запам'ятати і здійснити купу дрібних і не дуже домашніх справ (від підтримки необхідної вологості і температури, до годування рибок і поливу зимового саду), потрібно багато часу і уваги. Тому система «Розумний будинок» - це найбільш комфортна система управління будинком і офісом у наш час.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (22.09.2010)
Переглядів: 619 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика