Понеділок, 20.05.2024, 15:55
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Розумні технології


Економні внутрішні органи та вартість органів.

„Концепція „інтелектуальної” будівлі” була запропонована ще у 70-х роках двадцятого століття. Сучасна ідея полягає у створенні єдиної системи керування всіма інженерними мережами будівлі, яка забезпечує комфортне та безпечне середовище проживання. Одним з перших офісних центрів, з запровадженими пристроями автоматизованого керування об”єктом, спеціалісти називають „Слов”яновський” (площею більше 8 тисяч кв. метрів).

Інженерна начинка об”єкта – це центральна система кондиціонування „чіллер-фанкойл” з режимом роботи „охолодження” та „вентиляція”, два пасажирських ліфта „Thyssen-Krupp” (Німеччина), пожежна сигналізація, автоматично зонована система оповіщення про пожежу, протидимовий захист, система електронного контролю доступу в блоки по магнітним картам тощо. „Слов”яновський” – один з перших офісних центрів високого класу, і попит на ринку на подібні площі є.

Основна ідея автоматизованих систем контролю та управління будівлею (АСКУ) – у розумному використанні енергоресурсів, скороченні витрат на обслуговуючий персонал, ремонтні роботи і т.п. В результаті витрати на встановлення системи окупаються вже через три роки після її запуску. Як правило, в систему вбудовані механізми обліку споживання тепло- та електроенергії, системою також контролюються комп”ютерні та телекомунікаційні мережі. А також, в єдиний інтелектуальний комплекс, що обслуговує будівлю, входять пристрої протипожежної та охоронної безпеки – датчики АСКУ можуть вести облік таких систем.

Експерти підкреслюють, що більшу частину затрат інвестор несе вже після закінчення будівельних робіт. Враховуючи середній життєвий цикл офісної будівлі (від проектування до утилізації) – 40 років, значна частина затрат припадає на техобслуговування та плату за електроенергію. Вартість проектування та будівництва будівлі складає не більше 11 % від всіх затрат на проект. Ті, що залишилися 89 % - витрати на експлуатацію, а саме: плата за користування енергоресурсами (в середньому 14 %), витрати на ремонт та модернізацію (25 %), оплата праці спеціалістів – близько 50 %. Єдині системи диспетчеризації будівлі дозволяють скоротити ці витрати таким чином, що вся система окупається після кількох років експлуатації будівлі.

Затрати на енергоресурси скорочуються на 20-30 %, на експлуатацію будівлі – на 40-50 %, на ремонт та обслуговування обладнання – на 40-50 %. В результаті на обслуговування торгового центру площею 40 тисяч кв. метрів достатньо одного диспетчера замість бригади сантехніків, електриків і т.д. Крім того, скоротяться витрати на ремонт та усунення аварій – інтелектуальний комплекс своєчасно попередить про несправності. Додатковий „бонус” – знижки при страхуванні об”єкта. На Заході страхування нерухомості, з автоматичними системами контролю та керування, може коштувати на 30 % дешевше, ніж аналогічний договір для „звичайної” будівлі. В російській практиці страхові компанії знижують суму договору на 5 %, і в майбутньому, швидше за все, цей показник буде тільки зростати.

Середня вартість АСКУ складає близько 10 % від вартості інженерного обладнання. Остаточна ціна залежить від кількості систем що встановлюються, рівня автоматизації будівлі. Для приватного житла вартість обладнання може бути значно вищою за рахунок відношення кількості систем та обладнання до площі самої будівлі, тому що весь спектр систем необхідно розмістити у достатньо невеликому просторі. А у випадку, якщо АСКУ були передбачені ще на етапі проектування, собівартість квадратного метра зросте ненабагато – в межах 5 %.

„Мозок” на будівництві

Незважаючи на позитивний економічний ефект запровадження єдиної диспетчеризації, на сьогодні в Пермі інтелектуальні системи керування нерухомістю поширені очевидно недостатньо. Стримує розвиток ринку „розумних” технологій відносно низька ціна енергоносіїв. Даний фактор не стимулює запровадження енергозберігаючих технологій, тісно пов”язаних з комплексними системами автоматизації будівель. Крім того, забудовники на етапі проектування об”єкта подекуди економлять на автоматизованих системах, а їх пізніше запровадження стає набагато дорожчим.

Експерти називають ще одну причину слабкого розвитку інтелектуальних систем в керуванні нерухомістю. Не більше року назад компанії почали просування технологій „розумний дім”. І в перспективі цей ринок буде динамічно розвиватися.

Таку думку підтверджують і забудовники: „Компанії, що працюють на ринку
„розумний дім”, чи не вперше заявили про себе лише в минулому році, на виставці нерухомості. Я думаю, недостатній розвиток інтелектуальних систем в Пермі є багато в чому через недостатню пропозицію – раніше компанії активно не просували свої послуги. Сьогодні є попит з боку забудовників, і вони виходять на ринок зі своїми послугами. В подальшому розвиток цього ринку, безумовно, відбудеться, тому що будівельний бізнес зацікавлений у застосування „розумних” технологій”, - вважає голова будівельної компанії „Сатурн-Р” Микола Кірюхін.

Майбутнє „автоматичних операцій”.

Експерти визнають, що на сьогодні „розумних” домів не багато – не більше 2-3 % від побудованих в Пермі об”єктів обладнані пристроями автоматизованого контролю та керування. На сьогодні є інформація про кілька будівель в Пермі, що позиціонують себе як інтелектуальні, проте в більшості випадків такі заяви можна розглядати як маркетинговий хід. Разом з тим в минулому році було оголошено про ряд крупних проектів на ринку офісних та торгово-розважальних площ, які значно збільшать частку місцевого ринку „розумних домів”. Останнім часом конкуренція за можливість участі в офісних проектах значно зросла, і попереду компанії чекають тільки загострення боротьби за великі офіси.

Подальше зростання на місцевому ринку BuildingManagementSystem прогнозують майже всі експерти. На сьогодніє багато сегментів, не зайнятих ігроками ринку „розумних технологій”. Мова йде, наприклад, про проектування інтелектуальних пристроїв керування нерухомістю для об”єднань мешканців – споживання мешканцями енергії значно скоротиться після запровадження системи, а витрати окупляться через короткий час.

Збільшення обороту компаній „розумних” технологій нерухомості викликане ще незвичною активністю пермських будівельників у сегменті офісних площ – інвестори в Пермі зацікавлені у будівництві саме крупних центрів класу „А”.

Економічний ефект від реалізації проектів високого класу забудовник отримує тільки будуючи великі об”єми, чим і викликана „масштабність” планів інвесторів.

„На пермському ринку адміністративно-офісної нерухомості – як кількісні, так і якісні зміни. Можна сказати, що діючими в Пермі компаніями вже сформований достатньо платеспроможний попит на офісні площі класу „А” та „Б+” яких раніше не було на ринку. Крім того, на ринок виходять як московські, так і іноземні будівельники, які неодмінно принесуть з собою нові стандарти якості офісних приміщень та посилять конкуренцію в даному сегменті”, - зазначають спеціалісти.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (01.01.2011)
Переглядів: 607 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика