Середа, 16.07.2025, 16:58
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Комфорт для готелів: все під контролем автоматики


Готелі - досить специфічний об'єкт автоматизації. Продумана система управління може істотно знизити витрати на енергозабезпечення, звести до мінімуму кількість конфліктних та аварійних ситуацій, підвищити комфорт та якість обслуговування гостей а, отже, і рівень готелю.

Зупиняючись на нічліг в сучасному готелі, ми часто не замислюємося про те, що за налагодженим механізмом обслуговування і здавалось би його простотою ховаються складні системи управління всім готельним господарством. Автоматизація готелю - комплексне завдання, в яке входять резервування місць, бухгалтерський і складський облік, інтерактивне телебачення та інформаційна мережа, управління ресторанами і т.д.

Однією з найважливіших складових автоматизації готелю є комплекс управління і моніторингу інженерних систем будівлі та окремих номерів, який будується за принципом «інтелектуального будинку». Завдання, які вирішує автоматика в готелі, традиційні для подібних систем: це централізований моніторинг та управління кліматичним устаткуванням, системами енергозабезпечення, освітлення, вертикальним транспортом. Автоматика здійснює енергоаудит та грамотну взаємодію інженерних систем при форс-мажорних ситуаціях. Слабкострумні системи, такі як комплекс пожежного оповіщення та пожежогасіння, охоронна система, система доступу та інші, або інтегровані у систему автоматизації, або взаємодіють з нею (наприклад, датчики присутності та контакти на вікнах та дверях можуть працювати як для управління освітленням і кліматом, так і в системі безпеки).

Разом з тим, на відміну від традиційних систем автоматики, які застосовуються в офісних і промислових будівлях, рішення для готелів мають свої особливості, пов'язані з безперервним обслуговуванням великої кількості гостей і особливими вимогами, що пред'являються до готелів. Серед специфічних завдань, які стоять перед готельною автоматикою, можна назвати взаємодію з системою розселення, подачу сигналів гостям та обслуговуючому персоналу, функції управління міні-барами та інші.

Сучасні системи автоматики для готелів будуються за принципом розподіленого інтелекту. Периферійне обладнання розміщується в номерах і різних приміщеннях готелю і повністю забезпечує життєдіяльність окремого номера навіть при втраті зв'язку з центральною консоллю. Його завдання - контроль доступу, управління живленням, створення комфортного мікроклімату, управління освітленням і жалюзі, аварійна сигналізація при виникненні нештатних ситуацій (протікання води, проникнення сторонніх, некоректні дії персоналу і гостей і т.д.), виклик обслуговуючого персоналу, подача сигналів тривоги та ін Центром системи є комп'ютер адміністратора, на «електронні плечі» якого лягають завдання резервування номерів поселення гостей, контроль роботи периферійного обладнання моніторинг всіх номерів і підсобних приміщень, прийом аварійних повідомлень. Зв'язок між периферійним і центральним устаткуванням здійснюється по комп'ютерних мережах або по інсталяційній шині.

Ласкаво просимо до номер!

Запрошуємо на невелику екскурсію в сучасний готель. При поселенні черговий адміністратор замість звичного ключа від номера вручає гостю пластикову картку, на якій записана вся необхідна інформація про перебування в готелі - номер кімнати, дати поселення та від'їзду. Якщо клієнт вже бував у цьому готелі, цілком ймовірно, що система запам'ятала основні параметри: бажану температуру в номері, яскравість освітлення, положення жалюзі і т.д

На відміну від ключа, вчасно виявлена втрата картки нічим не загрожує: її вмить заблокують і «прошиють» нову картку ідентифікатор. У процесі поселення, поки гість ще залицяється із симпатичною дівчиною адміністратором ☺, номер вже активно готується: кліматичне обладнання (найчастіше це фанкойл) у форсованому режимі доводить температуру в номері до комфортного рівня. Адже вільні номери система, як правило, підтримує в енергозберігаючому режимі - тобто взимку там може виявитися незатишно, холодно, а влітку нестерпно душно.

Підійшовши до номера, відвідувач підносить картку до зчитувача і лампочка індикатор запрошує увійти. Автоматично включається світло в коридорі. Після цього залишається вставити картку в спеціальний картоприймач - і обладнання номера до послуг клієнта. За допомогою спеціального сенсорного пульта можна управляти світлом, жалюзями, температурою в номері. У розпорядженні гостей міні-бар, причому, якщо він скористався його вмістом, система дасть сигнал обслуговуючому персоналу і під час відсутності клієнта він буде приведений у статус кво. Всі команди, які гість подає обслуговуючому персоналу, і всі основні події відображаються світловими індикаторами на зчитувач при вході в номер і дублюються на екрані комп'ютера чергового по поверху: «Гість у номері», «Відкриття міні-бару», «Прохання не турбувати», «Необхідне прибирання», «Екстренний виклик». При провітрюванні, відкритому балконі або вхідних дверях системи опалення або кондиціонування перейдуть в енергозберігаючий режим і відстежуватимуть, щоб температура не вийшла за граничні показники. Коли клієнт залишить номер, автоматика відключить освітлення та подачу води.

Обслуговуючий персонал готелю має свої карти доступу, які припускають певний «пакет послуг», або, якщо точніше, ступінь доступу для керуючого, технічного, обслуговуючого персоналу. Наприклад, прибиральниця не зможе непомітно відкрити міні-бар, а інженер отримає доступ до приладового щитка. Сенсорний пульт управління кліматом при відсутності гостя зможе послужити для подачі персоналом службових повідомлень, наприклад, про виконання прибирання, наповнений міні-бар або скасування екстренного виклику. Завдяки карткам доступу система реєструє всіх, хто входить в кімнату - інформація про відвідувачів передається на центральну консоль. Це практично виключає ймовірність зникнення речей та інших непорозумінь.

Готельна автоматика на українському ринку

У нашому огляді ми розглянемо декілька різних за складністю та обсягом розв'язуваних задач систем автоматизації та диспетчеризації будівель - з тих, які пропонують українські компанії-провайдери. Компанія «Джонсон Контролс» представляє спеціалізоване рішення JC M-Hotel для управління готелем. Крім централізованого і локального керування система складає звіти за користування послугами готелю, включаючи перегляд телевізійних програм, міні-бар, відвідування ресторану та ін

Система JC M-Hotel комплектується інтелектуальним контролером Lon Mark, контролерами управління готельним номером AD-ROOM компанії Johnson Controls і пакетом програм для управління всією системою в цілому. Система інтегрується з найбільш поширеними програмами, застосовуваними для управління та адміністрування готелями, в тому числі і з найбільш поширеною системою управління готелем Micros Fidelio.

Усі контролери системи працюють з протоколами Lon Works. Устаткування компанії вже встановлене в 4-зірковому готелі «Одеса», де автоматика управляє комплексом інженерного обладнання.

Свою концепцію по управлінню готелем пропонує компанія Siemens Building Technologies. Система керування готелем Hotel Solution, як і рішення, що описане вище, розроблена спеціально для готелів і розрахована на чотири і п'ятизіркові готелі.

Hotel Solution безпосередньо пов'язаний з системою поселення і резервування місць. Система не зачіпає інженерного устаткування будівлі, хоча через інформаційну шину Konnex, яка використовується в системі, може взаємодіяти з системою диспетчеризації будівлі. Ядро Hotel Solution - це центральна станція управління на робочому місці реєстрації з програмним забезпеченням бази даних Sybase SQL Anywhere, звідки проводиться моніторинг та управління всіма номерами готелю, контроль за переміщенням персоналу і присутністю клієнтів. На центральну станцію виводяться інформаційні повідомлення типу: «Прохання не турбувати», «Виклик персоналу», «Потрібна допомога», «Крадіжка» і т.д.

Система легко адаптується до мінливих умов. Наприклад, у великому конференц-залі автоматика за допомогою датчиків якості повітря контролює інтенсивність вентиляції. Залежно від сезону менеджер готелю може створювати різні комбінації однокімнатних номерів і апартаментів - при цьому автоматика швидко перебудовується на управління кліматом і освітленням у новостворених приміщеннях. Для управління номером використовується спеціальний контролер з інтегрованими функціями (контроль доступу, регулювання і підтримка необхідної температури в приміщенні, управління енергоспоживанням, освітленням, жалюзями), який через шину Konnex підтримує зв'язок з усім периферійним обладнанням.

Компанія Siemens Building Technologies пропонує комплекс обладнання для номера, куди входять зчитувальний пристрій для магнітних або цифрових карток з інтегрованою панеллю повідомлень, тримач карток, панель управління кліматом з датчиком температури. Для зв'язку контролера з пристроями використовується інтерфейс RS-485.

Ще одне вузькоспеціалізоване рішення для готелів - комплекс Mega від італійської компанії ITCAudio пропонує на українському ринку компанія «Синтез». Це повнофункціональна система для управління готельним господарством, і разом з тим, це «бюджетне» рішення, яке може бути доступним навіть для невеликих готелів середнього класу. Всі завдання з управління номером виконує спеціальний контролер номера, який встановлюється на DIN-рейку в приладовій шафі.

У контролері передбачені аналогові і цифрові виводи для підключення периферійного обладнання: карткового зчитувача, дзвінка виклику персоналу, карткового вимикача, датчиків температури санвузла і кімнати, панелі управління температурою, датчиків відкриття дверей, вікон та міні-бару, кнопки екстреного виклику персоналу. До нього ж підключаються датчик виявлення загрози затоплення, кнопки «не турбувати», клавіша дистанційного відкриття дверей з ліжка номера. Контролер керує освітленням коридору, енергоспоживанням номеру, електроклапаном полотенцесушителя, фанкойлом, жалюзями, електромагнітним водяним клапаном, освітленням балкона.

В якості інформаційного каналу в системі використовується неекранована вита пара 5-ї категорії.

Mega розрахована на роботу з більшістю front-office програм, з різними електронними замками, системами панельного кондиціювання, датчиками пожежі та охоронними системами.

До недоліків системи можна віднести відносну «жорсткість» конфігурації контролера - він дозволяє підключати тільки ті пристрої, для яких є входи і на які розраховане програмне забезпечення.

На відміну від основних конкурентів, компанія «Хоневелл» пропонує комплексний підхід до всіх інженерних систем готельного комплексу, який крім номерного фонду, включає в себе торгові майданчики, офісні та службові приміщення, зали для проведення переговорів і нарад, кафе і ресторани, зали для фітнесу, паркування. Всі ці приміщення різні за функціями управління, тому універсальні системи часто виявляються більш ефективними в порівнянні із спеціалізованими. Наприклад, службові приміщення в багатьох випадках не вимагають управління кліматом, а зал для фітнесу не має сенсу блокувати контролем доступу.

Окрім житлових і службових приміщень, готельний комплекс, у розумінні компанії «Хоневелл», включає в себе:
- Інженерні системи, керування кліматом, вентиляцію, освітлення, електропостачання;
- Пожежну сигналізацію та автоматичні системи пожежогасіння;
- Контроль доступу та охоронну сигналізацію;
- Відеоспостереження;
- Обробку даних (АСУ, ERM, SRM);
- Спеціалізовані робочі місця (АРМ).

Інтеграція всіх систем у єдиному комплексі дозволяє виробити оптимальні алгоритми управління.

Наприклад, є хол, в якому мешканці можуть палити, і нам потрібно вирішити задачу включення витяжного вентилятора по сигналу від датчика руху за умови, що вікна цього холу закриті. Датчики руху та віконні контакти відносяться до охоронної сигналізації. Вентилятор - спільний на холи всіх поверхів і розташований на даху. Для вирішення завдання дані з підсистеми охоронної сигналізації повинні передаватися у вентиляційну систему, що можливо тільки при інтеграції підсистем в єдиному комплексі.

Інтегровані системи управління дозволяють управляти мультизонними спліт-системами, газовими котельнями, холодильними машинами, дизельгенераторами, трансформаторними підстанціями і головним розподільчим щитом (ГРЩ). Як правило, подібне устаткування поставляється з внутрішніми системами управління, замінювати які не має сенсу - вони інтегруються в комплекс за допомогою стандартних шлюзів. Завдяки централізації збору даних від різних підсистем, клієнтові може бути надано єдиний рахунок, у який, поряд з проживанням у номері і вечерею в ресторані, можуть бути включені і оренда сауни, і бронювання доріжки в боулінгу, і рахунки за телефон і послуги Інтернет.

Обладнання «Хоневелл» вже встановлене у п'ятизірковому столичному готелі «Прем'єр-Палац», де забезпечує диспетчеризацію всього інженерного комплексу будівлі. Готель має власну котельню і підстанцію, працюють системи очищення води, підготовки повітря, кондиціонування.

Комп'ютерна диспетчерська мережа охоплює понад 1700 точок по всій будівлі. Подібної концепції побудови готельних систем з використанням універсального устаткування дотримується компанія Satchwell. Фахівці київської компанії «Солітон», що представляє дане устаткування, у 2003 році брали участь в інсталяції і програмування системи управління 5-зіркового готелю «Золоте кільце» в Москві.

В готелі на базі обладнання Satchwell та програмного забезпечення BAS 2800 + побудована система управління та диспетчеризації всього технологічного комплексу будівлі, куди входять складна система вентиляції з рециркуляцією і рекуперацією, котельня, три центральних чиллера, система електропостачання, внутрішнє і зовнішнє освітлення, ліфти і багато іншого.

Для управління кліматом в номерах використовуються центральна вентиляція з підігрівом повітря, фанкойли, радіатори центрального опалення з термоклапанами. Для узгодження роботи всіх кліматичних систем застосовуються контролери Satchwell, встановлені в кожному номері. Крім регулювання температури, ці пристрої управляють контролем доступу, включенням освітлення та груп розеток, викликом персоналу. Усі контролери об'єднані в «горизонтальні» мережі в рамках поверху на базі протоколу SNP, а всі поверхи об'єднані у вертикальну мережу. У системі передбачена можливість стиковки з front-office програмою (у готелі використовується Micros Fidelio). У систему диспетчеризації інтегровано обладнання пожежного оповіщення та протипожежного захисту, в яку входять системи димовидалення та вогнезахисні клапани.

Вся інформація про роботу технологічних систем будівлі виводиться на робочу станцію служби експлуатації.

Деякі висновки

Наш огляд не претендує на вичерпне висвітлення різних рішень систем автоматизації готелів. Крім тих, про які ми розповіли в огляді, є цікаві розробки на базі шини EIB й інші керуючі системи, здатні вирішити весь діапазон завдань.

Нашою метою було, з одного боку, показати споживачам даних систем можливі варіанти рішення, з іншого боку, звернути увагу фірм, що представляють обладнання для автоматизації будинків, на такий специфічний сегмент ринку, як рішення для готелів. Широкий спектр обладнання, представлений на українському ринку і в нашому огляді, дозволить вибрати рішення для готелю практично будь-якого класу і з будь-якою кількістю номерів.

Більш того, якщо готелі класу «люкс» можуть дозволити собі утримувати великий штат висококваліфікованого персоналу, то для невеликих готелів автоматика може стати «паличкою-виручалочкою», яка дозволить організувати якісне обслуговування гостей при мінімумі грошових та організаційних витрат.

Готельний бізнес чекає інвестицій

На сьогоднішній день Україна відчуває дефіцит засобів розміщення (готелів, кемпінгів, мотелів і т.д.) на рівні 80% від існуючого обсягу всіх готелів, в Києві цей показник трохи нижче - близько 60%.

Скажімо, в Києві на сьогоднішній день функціонує 55 сертифікованих Держстандартом та Держбудом готелів і 49 несертифікованих (всього 104 готелі) з загальною кількістю номерів більше 15 тисяч. Причому, як відзначають фахівці, номерний фонд має тенденцію скорочуватися за рахунок переобладнання і перепланування існуючих номерів. Проте цілком можливо, що протягом наступних декількох років ситуація кардинально зміниться. У зв'язку з поліпшенням інвестиційного клімату і підвищенням привабливості України для бізнесу і відпочинку слід очікувати приходу міжнародних готельних операторів і великих системних інвесторів. За деякими відомостями, сьогодні уважно вивчають Україну і, зокрема, Київ такі готельні оператори, як Marriott, Hilton, Hyatt, Sheraton, Holiday Inn і Accor.

Перші приклади сучасного підходу до організації готельного бізнесу в Україні вже є. Ще 29 жовтня 2003 р. компанія Premier Internanional оголосила про народження першої української готельної мережі, в яку входять «Ореанда ****» (Ялта),« Стар ****» (Мукачеве), «Ягодин» (Волинська область) і «Прем'єр-Палац» у Києві, який став після реконструкції першим сертифікованим п'ятизірковим готелем в Україні. У 2005 р. в столиці планується відкриття ще двох готелів: Radisson SAS Hotel Kyiv, якою буде керувати міжнародний готельний оператор Radisson SAS, а також першої черги готелю «Свята Софія Hyatt Regency Київ», оператором якої стане міжнародна мережа Hyatt International. А столична компанія «Грааль» веде сьогодні переговори з рядом міжнародних готельних операторів, готових взяти участь у проекті будівництва п'ятизіркового офісно-готельно апартаментного комплексу «Столичний» на Європейській площі. Загальна вартість проектування та будівництва цього комплексу, за попередніми оцінками, складе близько EUR160 млн. Судячи з досвіду наших сусідів із «східного блоку», число готелів міжнародного класу буде і надалі нестримно зростати, і сьогодні ми стоїмо на порозі якщо не буму, то помітного пожвавлення на готельному ринку України.

Скільки коштує комфорт?

За традицією, витрати на зведення нових готелів враховуються з розрахунку на один номер, а не на 1 кв. м. І загальноєвропейські показники тут такі:
• 5-зірковий готель - 125-190 тис. євро / номер;
• 4-зірковий - 120-140 тис. євро / номер;
• 3-зірковий - 75-90 тис. євро / номер.

З огляду на дефіцит що склався, можна говорити про високу інвестиційну привабливість даного сегменту нерухомості. На думку фахівців, при європейському показнику періоду окупності готелю в 10 років український готель окупиться за 5-6 років (у Прибалтиці - за 6-7 років), навіть за умови залучення інвестиційних грошей.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (14.08.2010)
Переглядів: 2109 | Рейтинг: 4.0/1 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика