Субота, 19.07.2025, 10:19
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Клімат у домі з розумом


"Тримай голову в холоді, а ноги в теплі", - любив казати граф Суворов в стародавні часи. Трохи пізніше товариш Дзержинський говорив довгограючу думку про те, що у справжнього чекіста "голова повинна бути холодною, серце - гарячим, руки - чистими".

Навряд чи діячі минулого мали уявлення про конвекцію і теплові потоки, проте вони попали в точку. Сучасним фахівцям в області клімату оскаржувати історичну мудрість не знайшлося резону, а тому в будь-якому сучасному будинку системи опалення, вентиляції та кондиціонування (ОВК) тримаються на трьох китах (або черепахах): охолодження зверху, нагрів знизу і чисте повітря (постулат про чисті руки залишимо для чекістів).

Три кити цілком можуть перетворитися на лебедя, рака та щуку, що створюють лише видимість спільної роботи, а на справді неефективно і неекономно витрачають енергоресурси і гроші господаря. Але перш ніж говорити про грамотне управління системами ОВК, необхідно розібратися в їхній начинці. Підемо по порядку.

Опалення (гріємо знизу)

За законами природи тепле повітря має звичку підніматися вгору, і всі нагрівальні елементи в будинку, як правило, розташовані так, щоб повітрю було куди підніматися. Нагрівальні елементи - це радіатори і теплі підлоги, якщо не захоплюватися технічними тонкощами і термінологією. І ті, і інші можуть бути електричними або використовувати для нагріву приміщень теплоносій (зазвичай воду), ганяємий по трубах.

Система теплої підлоги використовується переважно для нагрівання холодних підлогових покриттів у ванних, холах і на кухні. Не обов'язково виводити управління теплими підлогами на Розумний Дім. Якщо в приміщенні теплі підлоги забезпечують лише комфорт для ніг, а нагрів повітря до заданої температури здійснюється за допомогою радіаторів, то регулятором теплої підлоги ви скористаєтеся в кращому випадку пару раз, вибираючи оптимальний режим роботи.

Тому досить встановити штатний регулятор, який може бути програмованим і забезпечувати перехід з денного на нічний режим роботи і включення за таймером. Єдиним вадою такого регулятора може стати його дизайн, не вписується в обрану вами елітну серію електроустановочних виробів. Це можна виправити двома способами: використовувати один або кілька малопотужних регуляторів теплої підлоги, які пропонує вибраний постачальник розеток і вимикачів, або заховати штатний регулятор у недоступне сторонньому погляду місце.

При виборі типу теплої підлоги неодмінно треба порадитися з електриками. Монтаж електричної теплої підлоги, переважно, дешевший і простіший, ніж монтаж водяної. Але при великих площах він цілком здатний поглинути половину належної на вашу квартиру електроенергії. Іншу частину "з'їсть" нагрівач системи вентиляції ...

Тепер про радіатори. Зрозуміло, вони повинні стояти під кожним вікном. Причому, у великих кімнатах має сенс використовувати ще й так звану "примусову конвекцію" для кращої циркуляції повітря та швидкого прогрівання всього простору. Примусова конвекція - це пара вентиляторів різної потужності, що працюють поодинці або спільно. Швидкість циркуляції повітря регулюється автоматично, залежно від різниці між поточним і заданим значеннями кімнатної температури.

Іноді, розраховуючи на сумнівну економію за рахунок скорочення кількості радіаторів, електричну теплу підлогу намагаються використовувати для підтримки температури повітря в приміщенні. Цей варіант можливий, наприклад, в невеликих ванних кімнатах без вікон. Проте скупий платить двічі! Якщо у вас простора ванна кімната з вікнами в сад, то краще встановити там радіатор. Інакше постійно буде заважати занадто гаряча або холодна підлога: електрична тепла підлога вимикається після досягнення поточної температури до певного порогу. А так як інерційність системи велика і ступінь нагрівання підлоги не відстежується, то при підтримці потрібної температури повітря температура підлоги буде скакати всупереч вашим бажанням.

Вентиляція (чистимо повітря і не тільки)

Невірно сприймати систему вентиляції як якийсь набір повітроводів, дифузорів і вентиляторів, кожен, хто здатний лише на те, щоб подавати повітря в кімнати ззовні і виводити його назовні. Зовнішнє повітря необхідно очищати і в різний час року зволожувати або осушувати, нагрівати або охолоджувати. Частина цих завдань може бути розподілена між системами вентиляції і кондиціонування. Однак повноцінна система вентиляції не може обійтися без притоку і витяжки.

Припливна вентиляція подає до кімнати необхідний об'єм повітря на годину. Це повітря повинне бути очищене фільтрами, а взимку нагріте до потрібної температури. Як і у випадку з теплою підлогою, нагрівачі можливі водяні або електричні. Охолодження повітря влітку може відбуватися в теплообміннику, що входить у систему вентиляції, або кондиціонерами в кожній кімнаті.

Зазвичай система припливної вентиляції має свій блок управління і пов'язана з Розумним Будинком обмеженою кількістю сигналів. Основні параметри роботи системи (температура і витрата повітря) виставляються в момент запуску і зазвичай більше не змінюються.

З витяжною вентиляцією ситуація дещо інша. Іноді має сенс реалізовувати алгоритми управління, інтегруючи їх із системою Розумного Дому.

Стандартним прикладом будь-якої "інтелектуальної" квартири служить включення світла та витяжного вентилятора у ванних по датчиках руху, а також витяжки на максимальну потужність в курильних кімнатах і на кухні при спрацьовуванні датчика якості повітря.

Кондиціювання (охолоджуємо зверху)

В ідеалі кондиціонування працює тільки в жаркий період року і відключається, коли температура за вікном "вимагає" включити нагрівач системи вентиляції.

Одкровенням для господарів як правило стають громіздкі настінні пульти управління кондиціонерами, дисонуючі з будь-якими запропонованими дизайнером електроустановочними серіями.Тому подбайте про те, щоб проектувальники системи "Розумний Дім" заклали в проект термостати із кнопками та спеціальні блоки управління для кондиціонерів.

Незвичайною для нас альтернативою кондиціонерів останнім часом стає прийшовша з Північної Європи ідея панельного охолодження стель. Загальний принцип той же, що і у теплих водяних підлог, тільки змійовики розводяться на стелі, і вода в них використовується температурою близько 15 °С. Все це не шумить, не дме і не сильно обтяжує кишеню рахунками за електроенергію. Напружує лише сама думка про циркуляцію води над головою. Встає риторичне питання: "А раптом прорве?". Відповідь: "А якщо прорве систему кондиціонування?"

Спільна працю облагороджує (або про користь інтегрованого підходу)

Згадуючи свої молоді роки, доводиться констатувати, що єдиним обладнанням клімат-контролю в картині світобудови тоді були батарея і кватирка. Потім в картину почали вписуватися кондиціонери, на перевірку виявилися чи мірилом добробуту, чи то інкубатором мікробів і пилеперегонним апаратом для середнього (назвемо його так) класу.

А ось панове, у яких гаманці тугіші, наслухавшись розповідей про чудеса домашньої вентиляції, почали з завидною старанністю обставляти свої менш обжиті, ніж офіси, квартири ексклюзивної технікою, прямо з Європи доставляємої просунутими спецами від кондиціонування. У результаті батареї шпарять, нагрівач системи вентиляції смажить, що є сили, кондиціонери мірно сюрчать. Інженерна ідилія. Картину псує тільки господар, який б'ється в істериці. У нього, бачте, домробітниця пристрастилася до нафтизину, дружина в паніці, а йому не встигають надсилати рахунки за електрику. Що робити?

Відповідь: всі три системи необхідно об'єднати на рівні управління, тобто закласти алгоритми роботи, що дозволяють підтримувати задані параметри повітря в приміщеннях з мінімальними витратами енергоресурсів. Це завдання вирішує система Розумного Дому.

Вона забезпечує реалізацію наступних принципів:

або охолодження, або нагрів. Третього не дано. Ситуації, коли кондиціонер працює одночасно з радіатором, неприпустимі. Виключенням може бути тільки тепла підлога, що підтримує оптимальну для ніг температуру в охолоджуваному кондиціонером приміщенні.

нічне зниження температури в спальнях і безлюдних місцях. Це створює комфортні умови для сну дозволяє економити на енергоресурсах, що особливо актуально в заміських котеджах, опалюваних автономно. У літній час в порожніх приміщеннях кондиціонери відключаються на ніч.

Відповідно, температура може підніматися, але до ранку (автоматично або по команді) система виходить на денний режим роботи.

мінімізація роботи обладнання за відсутності господарів. Тут потрібні як мінімум два режими роботи: "денна відсутність" і "відпустка". Перший за характеристиками відповідає нічним і може автоматично включатися в момент відходу господарів разом з системою безпеки.

У другому випадку господар перед від'їздом натискає кнопку "консервація", тим самим відключаючи кондиціонери та вентиляцію, а систему опалення виводячи на мінімальну потужність достатню, щоб взимку не замерзли труби.

Повертаючись додому після "відпустки", можна заздалегідь перевести кліматику квартири на комфортний режим - активізувати систему ОВК через Інтернет або по телефону.

Розробляючи загальний підхід до організації клімат-контролю в будинку, важливо не випустити з уваги такі специфічні зони, як басейн і зимовий сад. Крім температури повітря тут набуває особливий сенс такий параметр повітряного середовища, як вологість. У басейнах встановлюються прилади, що знижують вологість повітря. У зимових садах та оранжереях, навпаки, доводиться штучно піднімати вологість не тільки повітря, але і грунту за допомогою спеціальних систем зрошення. Крім того, для затишку рослин важливий правильний вибір світлового режиму. Тому "садівники" повинні розробити для інсталяторів Розумного Будинку певне технічне завдання, до тонкощів описуюче річний цикл "погоди", необхідної вибраним рослинам. Тоді квіти не загинуть від браку уваги.

Джерело: http://rozum-domu.at.ua/

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (21.09.2010)
Переглядів: 677 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика