Понеділок, 20.05.2024, 18:08
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Ігри розуму („Інтелектуальний будинок”). Частина 3


Інтелект: З ким бути

Через великі функціональні відмінності між АСУ життєзабезпечення та іншими підсистемами ІБ зовсім не легко об”єднати їх „під одним дахом”, і при цьому залишатись на рівні контролерів та пристроїв вводу/виводу. На реальну інтеграцію можна розраховувати тільки в достатньо крупних проектах, використовуючи повну лінійку програмно-технічних засобів тільки одного виробника, що недешево і подекуди невиправдано з функціональної точки зору. Це в більшій мірі маркетингові рішення брендових виробників, які намагаються запропонувати рішення все-в-одному. Тому інтеграцію між різнородними функціональними підсистемами доцільніше виконувати на третьому рівні – рівні операторських станцій.

І дійсно, як транспортний засіб вже давно використовується TCP/IP по Ethernet.

Його недолік – відсутність достовірності при передачі даних – не є серйозною проблемою, тому що за рахунок швидкості та високої надійності мережі цю проблему можна вирішити на більш високому рівні протоколу. В деяких підсистемах в якості вбудованого комунікаційного засобу між третім та другим рівнем служить саме TCP/IP over Ethernet, який надає зручну можливість для системного поєднання контролерів.

Інтелект: Де взяти

На жаль, перспективи вітчизняних підприємств на ринку програмно-технічних ІБ поки примарні. Для розробки конкурентоздатної продукції в сфері АСУ та слабострумних систем потрібна високотехнологічна наукова база. А готових, перевірених часом рішень в нас зараз немає. До того ж інвестиції в ринок нерухомості є такими, що низька вартість програмно-технічних засобів не є вагомим аргументом в тендерах по вибору рішень для ІБ. І на цьому фоні більш низька вартість вітчизняних систем не може бути конкурентною перевагою. Інвестор готовий переплатити за бренд, перевірений досвідом багаторазових реалізацій на Заході, і до того ж широко розрекламований.

Достатньо подивитися на марки периферійних пристроїв у вже виконаних проектах: здавалось би, тут російський виробник міг би прорватися. Але ні, ми не побачимо там жодного виконавчого пристрою, ні приводу, ні насоса, ні засувки. Невеликі можливості залишаються тільки там, де вибір регламентується державою, хороший приклад – прилади обліку енергоресурсів.

Інтелект: А що у нас

Головною особливістю нашого ринку ІБ, на жаль негативною, є відсутність такого потужного стимулу для розвитку, як потреба в енергозбереженні. [Проте в Москві таке питання стало вже досить актуальним, багато споживачів змушені обмежити енергоспоживання, особливо у зимовий період]. Залишається сподіватися, що з інтеграцією Росії у світове співтовариство в нас більш активно будуть проходити реформи енергетичної сфери [а також фізичні обмеження нагрузки на лінії електропередач] та ЖКГ, які можуть стати тим самим стимулом і каталізатором розвитку ринку ІБ. А на даний час російський ринок ІБ перебуває в початковій стадії. Продукт ІБ пропонується там, де йде активне будівництво комерційної нерухомості – офісів „класу А”, торгово-ділових центрів, - тобто в основному в Москві та Санкт-Петербурзі.

Для Росії також характерним є те, що комерційну нерухомість будують переважно крупні іноземні будівельні фірми (наприклад, фінська Skanska Olson або турецька ENKA). Проте вони все-таки часто залучають іноземні фірми для спорудження ІБ.

Але тут виникає проблема взаємодії між закордонним генпідрядником та вітчизняними субпідрядниками (а в процесі побудови ІБ особливо важливою є їх бездоганна координація починаючи вже з моменту підготовки проекту), яка погіршується вертикально-ієрархічною структурою такої форми управління проектом (в умовах нестачі часу є бажаними горизонтальні зв”язки). На жаль, потрібно зазначити і недоліки в нормативних документах по АСУ ТП (вони морально та технічно застаріли навіть для самої галузі АСУ ТП, не кажучи вже про АСУ для будинків).

На жаль, тих системних інтеграторів, які мають досвід проектування та реалізації комплексних рішень для ІБ, можна перерахувати по пальцям однієї руки. Як правило, на цьому ринку частіше пропонують лише окремі елементи: охоронно-пожежні сигналізації, системи контролю доступу, відеоспостереження або СКМ.

Самою відповідальною та затратною ланкою ІБ є АСУ життєзабезпечення – тут важливі і знання сучасних технологій механічних систем будівлі, і кваліфікація в області ІТ. Головна складність в грамотному виборі периферійних пристроїв, проектуванні електророзподільчих шаф автоматики, програмування контролерів, інсталяції та настройці SCADA-системи. Це ставить набагато вищі вимоги до рівня кваліфікації фірми інтегратора порівняно з її попереднім досвідом роботи (продаж, сервісне обслуговування та інсталяція окремих слабострумних систем).

Проте будинки є дуже „зручним” об”єктом для автоматизації з невеликим набором типових технологічних процесів, що дозволяє інтеграторам досягати високої тиражності своїх проектів та технічних рішень. Тобто фактично достатньо виконати кілька проектів комплексної автоматизації будинків, і буде отриманий досвід типових рішень для наступних проектів.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (18.01.2011)
Переглядів: 358 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика