Понеділок, 20.05.2024, 22:46
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Ігри розуму („Інтелектуальний будинок”). Частина 1


В великих російських містах розгорнувся справжній будівельний бум. Втіленням новацій на будівельному ринку і одним з самих цікавих для айтішника компонентів (як для споживача, так і для виробника) став комплекс технологій, об”єднаних модним терміном „Інтелектуальний будинок” (далі ІБ). Насправді за кордоном цей напрям розвивається вже більше десяти років, а в Росії він робить лише перші кроки.

Виробляють рішення для комплексу ІБ, його програмно-технічні начинки, добре відомі закордонні компанії та цілі корпорації. Постачальниками виступають, переважно, вітчизняні інжинірингові компанії, які є „системними інтеграторами” будинків. Цей термін, міцно прижився в ІТ-сфері, доречний і в будівництві, тому що і тут від постачальника комплексу ІБ вимагається системний підхід.

Лише лінивий інтегратор, працюючи на ринку нерухомості, не заявив про наявність готових рішень для ІБ. Проте схоже, багато хто, приблизно уявляючи, що таке сучасний будинок, через просте додавання терміну „Інтелектуальний” і отримують на виході ІБ. Насправді все не так просто.

Тут ми розглянемо технологію ІБ для крупної нерухомості (більше тисячі квадратних метрів). Але потрібно відмітити, що існує близький по профілю сегмент ринку „домашньої автоматики” (Home automation), орієнтований на невеликі будівлі, котеджі, офіси та квартири. В обох сегментах не мало спільних рис, проте в них працюють різні виробники та діють різні стандарти.

Інтелектуальні Будинки – що вони?

Ще до появи цієї модної технології мінімально необхідні умови для мешканців або орендарів будинку вже були реалізовані у вигляді автоматичних систем, до який відносяться:

· теплопостачання та холодопостачання;

· водопостачання;

· вентиляція;

· каналізація;

· електропостачання та освітлення;

· протипожежні засоби.

Поступово будинок обростав інженерним обладнанням, з”являлись нові функції, і нарешті виникла потреба у єдиному керуванні ними. І тоді народилась автоматизована система керування. Таким чином, будинок отримав перші ознаки інтелектуальності.

Історично першими були системи моніторингу та керування окремими системами: теплопостачання, електропостачання, вентиляції.

Потім, з технічним прогресом в області ІТ, в будинку з”явилися додаткові системи, що забезпечували в першу чергу підвищений рівень комфорту та безпеки:

· автоматична пожежна сигналізація;

· система контролю доступу;

· охоронна сигналізація;

· відеоспостереження;

· сповіщення, переговорний зв”язок, телерадіофікація;

· єдина інформаційно-телекомунікаційна мережа;

· підсистеми „офісної” автоматики: зоноване керування кліматом, освітленням, жалюзями, вікнами, інфраструктурою конференц-залів тощо;

· моніторинг стану будівельних конструкцій (контроль нагрузки даху та основних несучих конструкцій).

Таким чином, головними складовими „інтелектуальності” будинку є автоматизовані системи керування функціонально різними процесами життєзабезпечення, безпеки та комфорту. Проте, що дуже важливо, зібравши основні цеглини інтелектуальності, ми ще не отримали ІБ! Наявність таких компонентів в будинку ще не дозволяє назвати його дійсно Інтелектуальним, з великої букви...

Інтелект: Що це таке

У нас не хватає одної важливої ланки. Необхідно інтегрувати розрізнені системи автоматизації; тільки працюючи як одне ціле, окремі компоненти будинку надають йому риси справжнього комплексу ІБ. Ще більша інтеграція систем керування і забезпечує переваги, які дозволяють використовувати термін „Інтелектуальний будинок”. В науковій сфері їх прийнято називати синергетичними – це ключова ознака ІБ.

Покажемо переваги інтегрованої взаємодії на прикладі.

Рано вранці будинок „спить”: вимкнене робоче освітлення, агрегати вентиляції та теплопостачання перебувають в економних режимах, які забезпечують мінімально допустимі параметри для комфорту та безпеки. Співробітник одного з офісів великого торгово-ділового центру вирішив у вихідний день з ранку пораньше приїхати на роботу. Прийняв це рішення ще ввечері робочого дня, він з дому зайшов на інтернет-портал свого центру і залишив повідомлення службі безпеки та експлуатації, які прийняли заявку та перевірили право співробітника даної фірми перебувати в будинку у вихідний день.

Наступного дня співробітник під”їхав до автоматичного шлагбауму, індивідуальною безпровідною перепусткою (наприклад, магнітною карткою) зареєструвався в системі контролю доступу. В цей момент в кадровій службі було автоматично враховано час початку робочого дня співробітника, та час паркування його автомобіля для наступної оплати. Також можливий автоматизований облік додаткових витрат енергоресурсів з наступною компенсацією власнику будівлі за рахунок фірми-орендатора, в якій працює наш трудоголік. Світло увімкнене лише в тих частинах будівлі, де проходить його маршрут до робочого місця, - електрику потрібно економити.

Перед входом в офіс співробітник ще раз зареєструвався в системі контролю доступу. Якщо перевірка на можливість перебування даного співробітника в офісі у такий ранній час пройшла позитивно, то по сигналу відкриття дверей охоронна сигналізація зняла офіс з охорони, а на центральний пульт охоронної сигналізації надійшов сигнал про зайняте приміщення. Одночасно з АСУ життєзабезпечення надійшов сигнал на керування місцевим кондиціонером. Центральна система притоко-витяжної вентиляції в такий ранній час ще не включена, тому кондиціонер перейшов у спеціальний режим, що забезпечує необхідну витрату повітря та комфортну температуру.

Отже, ми розглянули приклад „інтелектуальності” будинку, коли були задіяні функції безпеки, енергозберігання та комфорту.

Співробітник не витратив жодної зайвої хвилини. Йому не потрібно було телефонувати охороні, просити щоб пропустили його в будівлю, не потрібно пояснювати службі експлуатації, чому комусь не спиться у вихідний день. При цьому всі системи працювали в економному режимі, включались тільки у потрібному об”ємі, і тим самим зберігали енергоресурси.

Всі ці послуги враховані у вартості „інтелектуального” квадратного метра, і фірма, у якій працює наш герой, попередньо їх оплатила. Власнику будинку немає потреби нести зайві витрати на персонал для забезпечення таких комфортних умов.

Інтелект: Кому потрібний

ІБ є комерційним продуктом з чітко вираженим економічним показником – вартістю орендованого квадратного метра. Очевидно, що вона в не малій мірі залежить від витрат власника на обслуговування цього метра.

За кордоном головним стимулом для розвитку технологій ІБ є енергозберігання. Вартість енергоресурсів є такою, що в будинках розгорнута сама справжня боротьба за кожний кіловат, гігакалорію та кубометр, - за все, що може економитися та скорочуватися. Найважливіша зброя у цій боротьбі – технології енергозбереження у складі комплексу ІБ.

АСУ життєзабезпечення дозволяє керувати технологічним обладнанням залежно від дня тижня та пори доби, а інтегровані системи контролю доступу та охоронної сигналізації – залежно від зайнятості приміщень персоналом. Все це і називається менеджментом енергозбереження.

Показово, що на Заході замість терміну „Інтелектуальний Будинок” все частіше використовують „Зелений Будинок” (Green Building). В нас по різним причинам стимул енергозбереження є далеко не першочерговим. Швидше навпаки, витрати на запровадження енергозберігаючих технологій, разом з витратами від їх неправильного використання, перевищують ефект від самої економії дешевих ресурсів. Проте інші переваги ІБ, а саме:


· підвищення ефективності та надійності систем життєзабезпечення будинку;
· скорочення витрат на експлуатацію;
· підвищення рівня безпеки;
· підвищення комфорту;
· можливість масштабування підсистем;
· зниження витрат на етапі будівництва та при вводі будинка в експлуатацію;
· зменшення витрат на страхування,

при перенесенні на вітчизняний грунт цінності не втрачають.

Тобто, такі переваги забезпечуються в першу чергу за рахунок вищеназваного синергетичного ефекту – інтегрованої взаємодії різних підсистем у складі комплексу.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (16.01.2011)
Переглядів: 685 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика