Четвер, 18.04.2024, 14:00
Приветствую Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Cтатті

Автоматизована система керування будівлею


Вимоги, які виставляються сьогодні до систем енергопостачання, високі, як ніколи. Електричні мережі сучасної будівлі повинні забезпечувати зручність монтажу, ефективність, економність, надійність, комфорт, гнучкість. Електросистеми будівель стають все більш складними та розгалуженими, містять велику кількість пристроїв розподілу, переключення та керування, з”єднаних між собою великою кількістю проводів та кабелів.

Витрати на проектування та прокладання таких електричних мереж дуже великі. Змінювати структуру електричних мереж дуже важко, що також вимагає великих затрат. Уникнути вищеперерахованих проблем та задовільнити постійно зростаючі вимоги до систем енергопостачання дозволяють практично безмежні можливості системи інтелектуальний дім.

Система інтелектуальний дім однаково ефективна для об”єктів самого різного призначення. Банки та офіси, готелі та спортивні споруди, приватні будинки та квартири – всюди система інтелектуальний дім дозволяє знайти оптимальне рішення проблем енергопостачання. Електричне обладнання будь-якої будівлі включає в себе пристрої для виконання наступних функцій:

керування енергоспоживанням;

керування освітленням;

керування мікрокліматом (опалення, кондиціонування, вентиляція);

оперативний контроль, індикація та моніторинг;

охорона та сигналізація;

взаємодія з іншими системами.

Раніше всі ці функції забезпечувалися багатьма автономними системами. Сьогодні система інтелектуальний дім одна бере на себе виконання всіх вищеназваних функцій.

Один кабель – об”єднує всі електричні пристрої будівлі. При цьому спрощуються кабельні системи будівлі, затрати на їх проектування та прокладання суттєво знижуються, тому що тепер, задачою кабельних систем є тільки підведення живлення безпосередньо до споживаючих пристроїв. Скорочується час монтажу, зменшується ризик виникнення пожежі. Система інтелектуальний дім має величезну гнучкість. Розширення системи та зміна функцій досягаються простою перестановкою, додаванням або ж перепрограмуванням компонентів системи.

Система інтелектуальний дім дозволяє керувати електросистемами будівлі як локально (в конкретному приміщенні), так і централізовано (з диспетчерського пульта або комп”ютера). Використання програмованих таймерів, датчиків освітлення, сили вітру, температури, руху і т.п. робить можливим повністю автоматичне функціонування електросистем будівлі залежно від пори року, дня тижня (робочий день/вихідний) та конкретних зовнішніх умов. Це мінімізує витрати електроенергії та створює виключно комфортні умови у приміщеннях.

Для прикладу давайте розглянемо функцію „центрального вимикача”. Коли людина виходить з квартири, вона має виключити всі електроприлади, виключити все освітлення, потім зателефонувати на пульт охорони – здати їм приміщення і тільки після того закрити та зачинити вхідні двері.

„Центральний вимикач” після натискання на його клавішу дає команду відключити всі електроприлади та освітлення, а також відповідну команду на пульт охорони. (Зауважте, що відключаться не всі разом електроприлади, а тільки ті, вимкнення яких передбачене після натискання на „центральний вимикач”).

Таким чином, один сигнал „центрального вимикача” буде командою для одночасного виконання двох абсолютно протилежних функцій – електроприлади він ВИМКНУВ (причому не один, а відразу всі), а охоронну сигналізацію ВКЛЮЧИВ (цього ніколи не давала зробити жодна система).

Команда „центрального вимикача” може бути використана, наприклад, для того, щоб перевести опалення на черговий режим,тому що, якщо люди всі вийшли з дому, то температуру в домі можна знизити, економлячи тепло та паливо, а заодно вона виключить всі нагрузки, переключить охоронні датчики руху, віконну сигналізацію, датчики протікання, димові датчики на режим сповіщення службу охорони.

Є ще ряд функцій, які краще централізувати. До таких функцій наприклад, відноситься переведення в режим очікування системи очищення води для всього котеджу, встановленої в підвалі. Навчена це робити ще під час свого створення, система грамотно подасть всі необхідні команди – що потрібно відключити, що потрібно – переведе в черговий режим, а керувати всім можна натисканням одної клавіші.

Аналогічну систему можна влаштувати і для системи опалення, позбавивши себе необхідності пам”ятати де, що і в який режим потрібно встановити. Основне призначення такої системи крім створення зручності та комфорту – економія енергоресурсів. Наприклад, за рахунок централізованого автоматичного створення різних режимів роботи. За рахунок використання таймера можна запрограмувати роботу системи опалення на кожний день тижня, на вихідні та святкові дні. Можна організувати нічні режими роботи обладнання.

Зниження температури в окремих приміщеннях, таких як вітальні, веранди та ванні кімнати, які, переважно, вночі не використовуються. Та й і освітлення можна перевести в нічний режим – включивши освітлення традиційним вимикачем в нічний час, Ви отримаєте 25-50% звичайного освітлення (до речі, таке м”ягке освітлення в нічний час людиною, яка по якій-небудь причині встала серед ночі сприймається набагато краще, ніж „повне” світло).

Відмітимо, що в систему легко інтегруються всі відомі досягнення техніки, при цьому інтегруються з набагато більшим ефектом, ніж використовуючи їх окремо. Справа в тому, що система інтелектуальний дім дає можливість обробити сигнал від одного і того ж вимикача кількома способами – це і включення і виключення, це включення та виключення на певний час, або періодичне посилання сигналу, включення або виключення одночасно кілької пристроїв.

Ця багатогранність форм сигналу дає можливість групового керування включенням та виключенням світла або групи яких-небудь пристроїв на цілому поверсі або на кількох поверхах одночасно.

Тепер повернемось до системи сигналізації. Ми вже згадували про охоронні датчики руху, віконної сигналізації, датчики протікання, димових датчиків. При спрацюванні датчиків система видає повідомлення і про задимлення, і про протікання води, повідомляючи, де і що трапилося, і саме головне не допускаючи, щоб протікання на другому поверсі, „затопило” і перший – вона дасть команду відповідному виконавчому пристрою, який перекриє воду в стояку. При цьому в повідомленні система зазначить причину аварії.

Ті ж датчики руху, які в звичайному режимі включають світло, коли господарів немає, будуть, завдяки системі інтелектуальний дім, використовуатися як датчики сигналізації несанкціонованого проникнення в приміщення, будуть включати освітлення, звукову сигналізацію. В той час коли господарів немає вдома, система крім повідомлення в службу охорони в аварійній ситуації (по системі сигналізації), може видати повідомлення, як господарям, так і в службу експлуатації.

У великих приміщеннях, таких як фойе та вітальні зі складним світловим рішенням, система інтелектуальний дім може надати багато цікавих рішень по груповому керуванню світлом – це так звані світлові сцени, коли натисканням одної кнопки видається команда для створення світлової ситуації.

Це може бути і повне світло – для офіційного прийому, та інтер”єрне освітлення для перегляду телевізора, освітлення, яке відтіняє всі дизайнерські „навороти” в даному приміщенні. В той самий час у Вас завжди залишається можливість керувати освітленням як в груповому (так званому автоматичному) режимі, так і кожним приладом індивідуально.

Датчики та всі виконавчі пристрої пов”язані між собою інформаційним кабелем (12В – безпечна напруга), вони можуть встановлюватися і в сирих приміщненнях. А силовий кабель (220В) з”єднує тільки виконавчі пристрої – небезпечними будуть тільки вони. Таким чином, якщо Ви захочите перенести вимикач або встановити який-небудь додатковий вимикач, то Вам доведеться мати справу тільки з перенесенням або подовженням інформаційного проводу.

В системі може бути використаний інформаційний дисплей, який дозволяє контролювати поточний стан системи. З допомогою інфодисплея можна просто протестувати всі освітлювальні прилади та розетки, встановлені в даному приміщенні. На цей прилад можна вивести сигнали від датчиків протікання, димових датчиків, датчиків газу з котельної і т.д.

Якщо який-небудь з перерахованих датчиків спрацює, то прилад повідомить про це на своєму дисплеї. Разом з тим автоматика сама зможе включити витяжну вентиляцію (якщо, наприклад, спрацював датчик газу) або перекрити воду (якщо є протікання), звуковим сигналом розбудить сплячих в домі людей при спрацюванні пожежного датчика і т.д.

Службу охорони можна просто приєднати до управляючої шини, відповідно подовживши її. Єдина інформаційна шина до якої підключені всі будинки в містечку (або всі квартири в домі або всі офіси у великій офісній будівлі) має і ще цілий ряд переваг. Сигнал про різке посинення вітру (до урагану) від одного датчика, який стоїть на даху, одночасно отримають всі користувачі. Відповідно, у всіх приміщеннях одночасно спрацюють механізми опускання захисних жалюзей. І таких переваг єдиної системи багато, в тому числі переваг економічних.

Можливе і комп”ютерне керування системою. Комп”ютер сприймається передаючою шиною не як командна надбудова, а як звичайний (рядовий) контролер – контролер, який приймає всі сигнали системи. На екрані комп”ютера малюється мнемосхема – ця мнемосхема і буде пультом дистанційного керування всіма елементами системи. Звичайно для „оживлення” цієї схеми є спеціальна програма. В результаті на екрані дисплея Ви можете проконтролювати ситуацію в кожному приміщенні, на кожному поверсі.

Все-таки система інтелектуальний дім річ не дешева. Коли використання системи стає економічно доцільним і коли просто вигідним? Якщо розглядаючи систему сконцентрувати свою увагу тільки на питанні вартості, то можна і помилитися. Якщо розглядати тільки вартість окремих компонентів, то система інтелектуальний дім не може конкурувати з традиційними рішеннями.

Але враховувати потрібно не тільки вартість компонентів, але й те, що її застосування дозволить забезпечити виконання самих різноманітних функцій керування, реалізація яких на основі традиційної техніки просто неможлива. Є і ще одна неоспорима перевага – можливість поетапного розширення, доповнення та гнучкої зміни конфігурації системи. А економити електроенергію, використовуючи традиційні рішення досить складно.

Система інтелектуальний дім створює в цьому випадку значно більші можливості, ніж при реалізації функції центрального керування освітленням та жалузями. Доповнивши систему функцією регулювання опалення, можна буде здійснити регулювання температурою окремо для кожного приміщення.

Система інтелектуальний дім має неоспориму перевагу в тих випадках, коли крім вищеперерахованих, з”являються функції - контролю приміщень та систем будівлі, автономної охоронної сигналізації, контролю наявності напруги, протікання води, пожежної сигналізації і т.п. Хоч вартість матеріалів системи перевищує вартість звичайних компонентів, але вартість інсталяційних робіт в цьому випадку значно нижча порівняно з затратати на проектні, електромонтажні на наладочні роботи за традиційною технологією автоматизації.

Висновок простий – чим вищі вимоги, тим більш рентабельним буде використання системи інтелектуальний дім. При цьому потрібно враховувати, що використання системи не тільки дозволить суттєво знизити експлуатаційні витрати, але й продовжить термін служби електромережі та приладів, зробить їх експлуатацію надійною та безпечною.

Категорія: Cтатті | Додав: rozum-domu (02.05.2011)
Переглядів: 1710 | Рейтинг: 0.0/0 |



Категорії каталога
Cтатті [272]
Форма входу
Пошук в Інтернеті
Пошук на сайті
Друзі сайту
Статистика